1. Noul coronavirus (2019-nCoV) este al treilea de acest fel care a cauzat epidemii de infecții acute respiratorii în ultimii 20 de ani după SARS-CoV (Severe Acute Respiratury Syndrome Coronavirs, în 2002) și MERS-CoV (Middle East Respyratory Syndrome Coronavirus, în 2012).
2. Datele de până acum converg spre ideea că 2019-nCoV este cel mai puțin patogen (cel mai puțin agresiv) dintre cei trei viruși. Majoritatea înfecțiilor sunt asimptomatice sau ușoare sau medii. Tocmai din acest motiv răspândirea infecției cu 2019-nCoV se face foarte rapid.În epidemiiele anterioare cu SARS sau MERS cazurile erau foarte severe fapt care a împiedicat pacienții să se răspândească pe glob în număr mare. Astfel focarele de infecții au putut fi restrânse.
3. Gradul de severitate al infecției respiratorii depinde, între altele, de locul preponderent unde se localizează virusul pe căile respiratorii. Dacă localizarea lui se face în special pe căile respiratorii mici (bronșiole), din interiorul plămânilor, severitatea este foarte mare. Dacă el se localizează în special pe căile respiratorii superioare, extrapulmonare, mari (faringe, trahee, bronșii) evoluția este ușoară, moderată. Se pare că 2019-nCoV are acest ultim comportament.
4. Pe baza experienței cu SARS și MERS atât autoritățile chineze cât și cele ale altor țări au reacționat foarte rapid. Chinezii au închis zonele de epidemie iar alte țări au izolat imediat pacienții suspectați ca avânf 2019-nCoV
(it appears that 2019-nCoV may be less pathogenic than MERS-CoV and SARS-CoV…Large scale spread may result in a high risk on a population level despite the fact that the risk on the individual level is low.)
Sursa (24 Ianuarie 2020):
Mai jos aveți link-urile către raportările oficiale ale primelor cazuri de infecție cu 2019-nCoV în USA, Germania și Vietnam
Primul caz in USA
Cetățean american de origine chineză, 35 de ani, și-a vizitat rudele din Wuhan pe 15 Ianuarie 2020. Pe 19 Ianuarie 2020 s-a prezentat din proprie inițiativă la spitalul din Snohomish County, statul Washington, în urma alertei difuzate pe mijloacele media, pentru că tușea și se simțea febril. A fost internat și izolat. În cursul spitalizării s-a confirmat infecția cu 2019-nCoV și a fost tratat cu antiinflamatoare, antibiotice etc. În cursul spitalizării a dezvoltat pneumnie. Întreaga evoluție a pacientului (puteți vedea seria de radiografii și curba febrei) este prezentată în raportul cu link-ul de mai jos. Pe scurt, evoluție ușoară-medie. Pacientul era încă internat pe 30 Ianuarie 2020 dar cu stare generală foarte bună, afebril cu tusea spre remisiune
sursa (raport publicat pe 31 Ianuarie 2020)
Primele cazuri din Germania (Munchen)
Om de afaceri german, 33 ani, a fost internat pe 24 ianuarie 2020 cu febră, tuse și a fost depistat pozitiv cu 2019-nCoV. El avusese întâlniri cu un parteneri de afaceri chinez (Shanghai) pe 20 și 21 Ianuarie. La acea dată partenerul chinez (o femeie) era asimptomatic. A început să facă febră și să tușească în avionul cu care se întorcea în China și a fost fost diagnosticată cu 2019-nCoV pe 26 Ianuarie 2020. Pe 27 Ianuarie e
- Șoșoacă și Becali îmi dereglează televizorul! – Video - mai 31, 2025
- ANCA GRATEROL, VEDETĂ ÎN GERMANIA! NOTE DUMINICALE 25.05. - mai 25, 2025
- SĂPTAMÂNA MEA PE FB. 5-11.05 - mai 13, 2025