Trei state state (Bulgaria, Macedonia de Nord şi Muntenegru) au luat deja decizia de a se retrage de la Eurovision 2023, din cauza taxei prea mari, însă țara noastră va concura la cea de-a 67-a ediție a Eurovision Song Contest, în pofida scandalului legat de votul de la concursul de anul trecut.
(…)
În plus, la ultimele cinci participări, România a avut ani în care nici măcar nu a intrat în finală. În 2017, Ilinca feat. Alex Florea, cu piesa „Yodel It!“, au fost ultimii care au reușit să ajungă în top 10, mai exact pe locul 7. În 2018 (The Humans, cu melodia „Goodbye“), în 2019 (Ester Peony, cu melodia „On a Sunday“) și în 2021 (Roxen, cu piesa „Amnesia“), România nu a reușit să treacă nici de semifinală. În 2020, concursul a fost anulat din cauza pandemiei, iar în 2022, România a ocupat locul 18 (WRS, cu piesa „Llámame“).
Anul trecut, participarea României la Eurovision a costat statul suma de 1,57 milioane de lei: suma de 782.000 de lei a reprezentat taxa pentru participarea la concurs şi 380.000 de lei organizarea Selecţiei Naţionale.
Puteți citi articolul în întregime aici: https://adevarul.ro/showbiz/muzica/ce-cred-romanii-despre-eurovision-2023-dupa-ce-2240718.html
- Psihologul Muzical (ediția 1234 – 13.06.2026): Terminal White (David Pistrui), Top „Songs about the night” - iunie 17, 2026
- „CANTAFABULE” – reprezentație suplimentară cu sesiune de autografe la Teatrul Naţional de Operetă şi Musical „Ion Dacian” pe 26 iunie - iunie 16, 2026
- Cașcavalerii președintelui - iunie 16, 2026



































