Ştirea pare să fie mai veche, dar noi am văzut-o acum pe micul ecarn aşa că o considerăm extrem de caldă. Important e că vorbim de o noutate, de o abordare modernă a relaţiilor dintre sexe. Deci există şi viol la bărbaţi!
Un spital din Stockholm va deschide prima clinică de urgenţă din Suedia pentru victimele de sex masculin ale violurilor, relatează TheLocal.se.
Spitalul General Sud are deja un centru care oferă asistenţă de urgenţă femeilor care au fost violate sau agresate sexuale. Miercuri însă, spitalul a anunţat că va primi bărbaţi şi băieţi începând din octombrie.
Aproximativ 370 de cazuri de agresiuni sexuale cărora le-au căzut victime bărbaţii sau băieţii au fost raportate în Suedia anul trecut, afirmă presa suedeză. „Percepţia generală este că bărbaţii nu pot fi violaţi”, a declarat doctorul Lotti Helstrom pentru Radio Suedia.
Ea a afirmat că subiectul violului în cazul bărbaţilor este unul „tabu” dar este o situaţie mult mai comună decât realizează oamenii.
Puteţi citi articolul pe Mediafax:
http://www.mediafax.ro/externe/un-spital-din-suedia-deschide-prima-clinica-pentru-barbatii-violati-14475341
- Șoșoacă și Becali îmi dereglează televizorul! – Video - mai 31, 2025
- ANCA GRATEROL, VEDETĂ ÎN GERMANIA! NOTE DUMINICALE 25.05. - mai 25, 2025
- SĂPTAMÂNA MEA PE FB. 5-11.05 - mai 13, 2025