
Articol preluat din Adevărul
Prima ediţie a festivalului Wolfblues de la Gărâna, pus la cale de Nicu Covaci, a adus în Munţii Banatului muzicieni unul şi unul. „Sper că a fost o surpriză plăcută acest festival. A fost un pas înainte spre apropierea dintre oameni. Sper să nu fie pierdea atât de mare şi să facem din acest festival o tradiţie. Eu m-am aşteptat la mai multă lume. M-am gândit că e există această tradiţie a jazz-ului şi pentru muzică. Zona este divină, tot ce e rustic, acest romantism, dar totuşi mai sunt multe de pus la punct. Eu am o educaţie pro-germană, pentru a clădi pun cărămidă pe cărămidă dacă vreau să fac un zid. Am fost plăcut surprins de valoarea muzicienilor care au cântat. România are talente uriaşe în muzică”, a declarat Nicu Covaci.
(…)
Dan Andrei Aldea, născut la Bucureşti, în 1950 a anunțat la Gărâna că intenționează să se întoarcă definitiv în România. “Am luat deja o decizie importantă. Soţia mea se ocupă acum cu actele pentru cumpărarea unei case la Oradea. Am decis să revin definitiv în România”, a spus Dan Andrei Aldea.
Puteți citi articolul în întregime aici:
http://adevarul.ro/locale/timisoara/anuntul-facut-unul-cei-mai-mari-muzicieni-romani-istorie-revine-definitiv-tara-35-ani-trati-occident-foto-1_579f30795ab6550cb8625397/index.html
- JURNALUL MEU 10 – 11.02 MAI ARE CREDIBILITATE C.C.R. ? - februarie 11, 2026
- JURNAL HOLBAT DUMINICAL 8.02 - februarie 9, 2026
- JURNALUL MEU HOLBAT (5.02) – SORANA ÎN SEMIFINALĂ LA CLUJ-NAPOCA! - februarie 5, 2026



































