FESTIVALUL DE TEATRU PIATRA NEAMȚ – PLEDEZ PENTRU TINE(RI) (Ediția a XXVIII-a)

0
11

afis-festival- 17 noiembrieTeatrul Tineretului are deosebita bucurie de a vă anunţa că în perioada 4-17 noiembrie 2016 se va desfășura cea de-a XXVIII-a ediţie a Festivalului de Teatru Piatra Neamţ, PLEDEZ PENTRU TINE(RI).
Continuăm frumoasa tradiție a festivalului, de a realiza o radiografie a fenomenului teatral contemporan, aducând în atenția publicului spectacole de marcă ale peisajului național, realizate cu şi de către tineri artişti. PLEDEZ PENTRU TINE(RI) este un festival conceput sub formă de concurs, care se adresează tinerilor creatori de teatru, cu vârste de maxim 35 de ani, atât din sectorul independent, cât și de stat.
Timp de 14 zile, iubitorii de teatru vor putea viziona 28 de spectacole (18 spectacole selectate în concurs de către criticul de teatru Maria Zărnescu, 6 spectacole invitate în afara concursului, 4 spectacole ale Teatrului Tineretului) şi vor putea participa la două lansări de carte. Piatra Neamț va deveni cadrul propice al întâlnirilor culturale: cu teatrul, muzica, dansul, cartea.
Ca un omagiu adus împlinirii a 400 de ani de la trecerea în veşnicie a celui mai jucat dramaturg din toate timpurile, festivalul va debuta cu premiera Teatrului Tineretului, Cum vă place de William Shakespeare, în regia lui Vlad Cristache.
Biletele şi abonamentele vor fi puse în vânzare de miercuri, 19 octombrie.

Programul celei de-a XXVIII-a ediţii a Festivalului de Teatru Piatra Neamţ: 

 
Vineri, 4 noiembrie
 
Ora 19.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
FESTIVITATEA DE DESCHIDERE
 
CUM VĂ PLACEPREMIERĂ
de William Shakespeare, regia: Vlad Cristache
cu: Cristina Mihăilescu, Emanuel Becheru, Sabina Brânduşe, Valentin Florea, Mircea Postelnicu, Dragoş Ionescu, Aida Avieriţei, Cătălina Bălălău, Andrei Merchea Zapotoţki, Daniel Beşleagă, Lucreţia Mandric, Dan Grigoraş, Rareş Pîrlog, Răzvan Bănuţ, Florin Hriţcu, Dan Covrig
 
 
Sâmbătă, 5 noiembrie
 
Ora 16.00 // Sala Mare // Teatrul de Comedie Bucureşti
EMANCIPARE
de Radu Iacoban, regia: Radu Iacoban
cu: Conrad Mericoffer, Anghel Damian, Ana Ularu, Letiţia Vlădescu
 
Ora 20.00 // Sala Mare // Centrul Cultural European pentru UNESCO ,,Nicolae Bălcescu”, Bucureşti
AGLAJA
după Aglaja Veteranyi, dramatizare: Alina Petrică, concept şi coregrafie: Ștefan Lupu
cu: Alina Petrică, Anca Florescu, Adrian Ciobanu, Olimpiu Blaj, Alexandru Lucian Aron,
Ștefan Lupu
 
Ora 23.00 // Sala Mare // UNATC ,,I.L. Caragiale” București
MARTIRI
de Marius von Mayenburg, regia: Irina Crăiţă-Mândră
cu: Nicholas Caţianis, Cătălina Bălălău, Voicu Aaniţei, Silvana Negruţiu, Lavinia Pele, Andreea Şovan, Andrei Seuşan, Alexandru Beteringhe
 
 
Duminică, 6 noiembrie
 
Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
UBU REGE
de Alfred Jarry, regia: Tudor Lucanu
cu: Vlad Bîrzanu, Mădălina Ciotea, Olimpiu Blaj, Alexandru Beteringhe, Andrei Brădean, Iulia Antonie,
Tavi Costin, Andrei Cătălin, Ana Şuşca, Réka Szász, Vladimir Purdel
 
Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul „Andrei Mureșanu” Sfântu Gheorghe
TARTUFFE
de Molière, regia: Zalán Zakariás
cu: Cornel Răileanu, Sebastian Marina, Mihai Niţu, Elena Popa, Alexandrina Ioana Costea, Daniel Rizea, Ion Fiscuteanu Jr, Claudia Ardelean, Marius Popa
 
 
Luni, 7 noiembrie
 
Ora 17. 00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“ // RECUL – Remediu Cultural
DEZINTEGRABILII
creație colectivă, regia: Radu Dragomirescu
cu: Radu Bucălae, Sever Bârzan, Delia Riciu, Ştefan Huluba
 
 
Ora 18. 00 // Sala Rotondă // LANSARE DE CARTE
OLTIŢA CÎNTEC (coordonator), Regia românească, de la act de interpretare la practici colaborative
 
 
Ora 19.00 // Sala Mare // Teatrul Odeon București
TITANIC VALS
de Tudor Muşatescu, regia: Alexandru Dabija
cu: Ionel Mihăilescu, Antoaneta Zaharia, Dorina Lazăr, Nicoleta Lefter, Sabrina Iaşchevici, Marius Damian, Ruxandra Maniu, Ioan Batinaş, Alexandru Papadopol, Pavel Bartoş, Rodica Mandache, Anda Saltelechi, Dan Iosif
 
Marţi, 8 noiembrie
 
Ora 17. 00 // Sala Rotondă // LANSARE DE CARTE
ADRIAN ALUI GHEORGHE, Luna Zadar
 
 
Ora 19.00 // Sala Mare // Teatrul Odeon București
FAMILY AFFAIRS
de Rosa Liksom, un spectacol de Radu Afrim
cu: Cezar Antal, Antoaneta Zaharia, Marius Damian, Pavel Bartoş, Vlad Bîrzanu, Ruxandra Maniu,
Nicoleta Lefter, Virginia Rogin, Mihai Smarandache, Rodica Mandache, Dan Iosif, Nicu Coman
 
 
Miercuri, 9 noiembrie
 
Ora 17.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul „Maria Filotti” Brăila
JACQUES ȘI STĂPÂNUL SĂU
de Milan Kundera, regia: Cristi Juncu
cu: Liviu Pintileasa, Ionuţ Vişan, Mihaela Trofimov, Silviu Debu, Adrian Ştefan, Alin Florea,
Corina Borş, Narcisa Novac
 
Ora 20. 00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“ // Spectacol independent
ALEARGĂ, FALS JURNAL DE JOGGING
adaptare după romanul omonim de Ana Maria Sandu, concept: Silvia Călin
cu Nicoleta Lefter
 
Ora 22.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul ACT București
OMUL PERNĂ
de Martin McDonagh, regia: Eugen Gyemant
cu: Ionuţ Grama, Lucian Iftime, Dan Rădulescu, Cătălin Babliuc, Teodora Iancu
 
 
Joi, 10 noiembrie
 
Ora 17.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul Naţional Cluj-Napoca
MOARTE ȘI REÎNCARNARE ÎNTR-UN COWBOY
de Rodrigo García, scenariu de Andrei Măjeri, regia: Andrei Măjeri
cu: Irina Wintze, Elena Ivanca, Sânziana Tarţa, Adriana Băilescu
 
Ora 18.10 // Sala Mare // LANSARE DE CARTE
Liviu Ciulei acasă şi-n lume.Antologie teatrologică de Florica Ichim şi Anca Mocanu, vol. I, II, III 
Editura Teatrul Azi – Fundaţia Culturală „Camil Petrescu”, 2016
 
Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
DAR … CE-AŢI CREZUT?!
după Nadejda Ptuşkina, un spectacol de Tudor Tăbăcaru
cu: Maria Hibovski, Aida Avieriţei, Cristina Mihăilescu, Andrei Merchea Zapotoţki
 
 
Vineri, 11 noiembrie
 
Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul Naţional Cluj-Napoca
INSULA
după Gellu Naum, spectacol concert de Ada Milea 
cu: Cătălin Herlo, Miron Maxim, Anca Hanu, Adrian Cucu, Bobo Burlăcianu, Cristian Grosu, Irina Wintze, Adriana Băilescu, Sânziana Tarța, Silvius Iorga, Cristian Rigman
Chitară: Ada Milea
 
Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
SFÂRȘITUL JOCULUI
de Samuel Beckett, regia: Szabó K. István
cu: Victor Giurescu, Răzvan Bănuţ, Lucreţia Mandric, Daniel Beşleagă
 
 
Sâmbătă, 12 noiembrie
 
Ora 13.00 // Sala Mare // Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
SPARGEREA
dramatizare de Dragoș Alexandru Mușoiu după Răzvan Petrescu, regia: Dragoș Alexandru Mușoiu
cu: Claudiu Bleonţ, Iulia Lazăr, Angel Rababoc, Adrian Andone, Cătălin Vieru, Iulia Colan, Gabriela Baciu, Anca Dinu, Valentin Mihali.
 
 
Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul Mic București
VANIA ŞI SONIA ŞI MAŞA ŞI SPIKE
de Christopher Durang, regia: Horia Suru
cu: Gheorghe Visu, Liliana Pană, Mihaela Rădescu, Ştefan Lupu, Ana Bianca Popescu,
Andreea Grămoşteanu
 
 
 
 
Duminică, 13 noiembrie
 
Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti
MENAJERIA DE STICLĂ
de Tennessee Williams, regia: Sânziana Stoican
cu: Oxana Moravec, Florentina Năstase, Ionuţ Vişan, Cristian Popa
 
Ora 22.00 // Sala Mare
CONCERT „TARI CA PIATRA”
cu: Adrian Naidin, Paula Cimpoiașu, Ionuț Micu
 
 
Luni, 14 noiembrie
 
Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” Arad
CRIMA DIN STRADA LOURCINE
de Eugène Labiche, regia: Alexandru Mâzgăreanu
cu: Ștefan Stanic, Alex Mărgineanu, Cecilia Lucanu, Marian Parfeni, Ioan Peter
 
Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul Mic Bucureşti
ANUL DISPĂRUT. 1989
de Peca Ştefan, regia: Ana Mărgineanu
cu: Gheorghe Visu, Maria Ploae, Mihaela Rădescu, Ilinca Manolache, Isabela Neamţu, Viorel Cojanu, Cuzin Toma
 
 
Marţi, 15 noiembrie
 
Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul German de Stat Timișoara
DE FAPT E FRUMOS
de Volker Schmidt, regia: Volker Schmidt
cu: Konstantin Keidel, Ioana Iacob, Radu Vulpe, Richard Hladik, Anne-Marie Waldeck, Oana Vidoni
 
Ora 22.00 // Sala Mare // Teatrul „Jean Bart” Tulcea
OSCAR ȘI TANTI ROZ
de Eric-Emmanuel Schmitt, regia: Ion Sapdaru
cu: Alecsandru Dunaev, Oana-Lavinia Pisaroglu, Irina Naum, Costel Zamfir, Cristi Naum,
Gabriela Ciolacu, Mihai Gălăţan, Nicoleta Lungu
 
 
Miercuri, 16 noiembrie
 
Ora 17.00 // Sala Mare // Teatrul ACT București
ABSOLUT!
după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia: Alexandru Dabija
cu Marcel Iureș
 
Ora 20.00 // Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“ // Vanner Collective LTD
ASHES AFAR
de Andreea Borțun, regia: Bobi Pricop
cu: Crissy O’Donovan, Liviu Romanescu
 
Ora 22.00 // Sala Mare, publicul pe scenă // Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti
BĂIATUL DIN BROOKLYN
de Donald Margulies, regia: Cristi Juncu           
cu: Tudor Istodor, Andrei Finţi, Marius Călugăriţa, Raluca Aprodu, Mihaela Velicu, Natalie Ester,
Cezar Grumăzescu
 
 
Joi, 17 noiembrie
 
Ora 19.00 // Sala Mare // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
FESTIVITATEA DE PREMIERE
 
ANUL DISPĂRUT. 1996
de Peca Ştefan, regia: Ana Mărgineanu
cu: Aida Avieriței, Cătălina Bălălău, Emanuel Becheru, Sabina Brândușe, Nora Covali, Valentin Florea, Corina Grigoraș, Ecaterina Hâțu, Florin Hrițcu, Dragoș Ionescu, Andrei Merchea Zapotoţki,
Sonia Teodoriu

Follow me
Follow me

Ultimele postari ale lui Andrei Partos (vezi toate)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here