Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, i-a inmanat, luni, omologului german, Frank-Walter Steinmeier, o brosura pe a carei coperta este imprimata harta Frantei acoperita cu drapelul Germaniei.
„In contextul aniversarii in anul in curs a 135 ani de relatii diplomatice intre Romania si Germania, Agerpres a initiat editarea unei brosuri, continand imagini si articole de arhiva realizate de agentia nationala de presa despre relatiile bilaterale romano-germane.
Dintr-o regretabila eroare tehnica, exclusiv pe coperta brosurii, tiparita intr-un singur exemplar pus la dispozitia MAE in aceasta dimineata, a fost imprimat conturul hartilor Romaniei si Frantei, aceasta din urma fiind acoperita de steagul Germaniei”, se arata intr-un comunicat al MAE, remis Ziare.com.
Articolul poate fi citit în întregime aici:
http://www.ziare.com/bogdan-aurescu/ministru-externe/gafa-diplomatica-la-mae-ministrul-german-de-externe-a-primit-o-harta-a-frantei-cu-drapelul-german-foto-1352039
- JURNALUL MEU DE JOI, 25.06 – A MURIT MORALA LA POLITICIENI, DAR ȘI LA TELEVIZIUNI - iunie 25, 2026
- JURNALUL MEU DIN 21.06 – CONGRESUL LUI BOLOJAN, FANII LUI VEȘTEA… - iunie 21, 2026
- ȘULFISMUL E PE PRIMUL LOC!!! 15.06. - iunie 15, 2026
































