PROGRAMUL FESTIVALULUI NAŢIONAL DE TEATRU (ediţia a 27-a, 20 – 30 octombrie)

0
27

FESTIVALUL NATIONAL DE TEATRU 30 octombrieBiletele pentru toate spectacolele celei de-a 27-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru se vor pune în vânzare online pe https://www.mystage.ro/fnt și la casa de bilete centralizată a Teatrului Naţional „I.L. Caragiale“ din Bucureşti (unde contravaloarea biletelor se va putea plăti cash) începând de luni 18 septembrie, ora 10:00. Din aceeași dată, respectând programul caselor de bilete, un număr limitat de bilete la reprezentațiile programate în propriile spații se vor găsi și la casele de bilete ale teatrelor Odeon și Nottara, precum și prin sistemul de vânzare al Teatrului Bulandra.
Biletele se pot cumpăra ușor, online, prin platforma mystage.ro. Trebuie doar să vă creați cont, să cumpărați biletele la spectacolele favorite, acestea fiind disponibile oricând în cont sau pe e-mail. Platforma este accesibilă şi de pe orice dispozitiv mobil.
Plăţile pe mystage.ro se pot efectua cu cardul, iar procesarea acestora se face în deplină siguranţă prin platforma LibraPay, aparţinând Libra Internet Bank.
În acest an, cei care achiziționează bilete online de pe mystage.ro pot opta pentru unul din cele două pachete limitate mySTAGE Silver și Gold, care presupun livrarea gratuită acasă a biletelor alături de un cadou promoțional.
În premieră, biletele se pot cumpăra telefonic sunând la (021)9379 (tarif normal). Biletele se vor livra prin agenții mySTAGE, contra cost, oriunde în București.
 
 
PROGRAMUL SPECTACOLELOR
 
Vineri, 20 octombrie
 
DESCHIDEREA OFICIALĂ
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
Hamlet | Collage, după William Shakespeare
Traducerea: Mikhail Lozinsky şi Boris Pasternak
Adaptarea şi regia: Robert Lepage
Scenografia: Carl Fillion
Costumele: François St-Aubin
Produs de: Teatrul Naţiunilor, Moscova, Rusia
Durata: 2 h 25 min fără pauză
Spectacol în limba rusă cu traducere în limba română şi engleză
 
18.00 Teatrul de Comedie
Sala Studio
Don Juan, adaptare după Molière
Regia: Andrei şi Andreea Grosu
Scenografia: Vladimir Turturica
Produs de: Teatrul de Comedie, Bucureşti
Durata: 1 h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
18.00 Teatrul Mic
Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind
Traducerea: Victor Scoradeţ
Adaptarea, regia şi scenografia: Vlad Cristache
Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti
Durata: 3 h 30 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
 
20.00 Teatrul ACT
O intervenţie de Mike Bartlett
Traducerea: Ionuţ Grama
Regia: Radu Iacoban
Scenografia: Cezarina Iulia Popescu
Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
22.00 ARCUB – Hanul Gabroveni
Sala Mare
Artists Talk
Un spectacol de Gianina Cărbunariu
Scenografia: Dorothee Curio
Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti
Co-producător: Asociaţia Piese Refractare
Cu sprijinul: Institutului Goethe, Ambasadei Franţei la Bucureşti şi Institutului Francez
Durata: 1 h 45 min fără pauză
Spectacol în limba română, engleză şi franceză
 
22.00 Teatrul LUNI de la Green Hours
Înaintea Erei Noastre
Conceptul, regia, scenografia şi light design: Daniel Chirilă
Produs de: Teatrul LUNI de la Green Hours & Frilensăr, Bucureşti
Durata: 1 h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
 
Sâmbătă, 21 octombrie
 
11.00 Teatrul Excelsior
Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte
După basmul omonim al lui Petre Ispirescu
Dramaturgia: Adrian Nicolae
Scenariul şi direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul, costumele şi recuzita: Adriana Grand
Produs de: Teatrul „Ion Creangă”, Bucureşti
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Nerecomandat copiilor sub 5 ani
 
18.00 Teatrul de Comedie
Sala Studio
Don Juan, adaptare după Molière
Regia: Andrei şi Andreea Grosu
Scenografia: Vladimir Turturica
Produs de: Teatrul de Comedie, Bucureşti
Durata: 1 h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
18.00 Teatrul LUNI de la Green Hours
Înaintea Erei Noastre
Conceptul, regia, scenografia şi light design: Daniel Chirilă
Produs de: Teatrul LUNI de la Green Hours & Frilensăr, Bucureşti
Durata: 1 h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
18.00 Teatrul Mic
Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind
Traducerea: Victor Scoradeţ
Adaptarea, regia şi scenografia: Vlad Cristache
Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti
Durata: 3 h 30 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
18.00 Teatrul Nottara
Sala „George Constantin”
Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski
Traducerea: Raluca Rădulescu
Regia: Evghenia Berkovici
Scenografia: Ksenia Sorokina
Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Durata: 2 h 10 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
 
 
 
 
 
 
20.00 ARCUB – Hanul Gabroveni
Sala Mare
Artists Talk
Un spectacol de Gianina Cărbunariu
Scenografia: Dorothee Curio
Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti
Co-producător: Asociaţia Piese Refractare
Cu sprijinul: Institutului Goethe, Ambasadei Franţei la Bucureşti şi Institutului Francez
Durata: 1 h 45 min fără pauză
Spectacol în limba română, engleză şi franceză
 
21.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic
Procesul, după Franz Kafka
Traducerea: Gellu Naum
Dramatizarea: Mihaela Panainte şi Daniel Ilea
Regia: Mihaela Panainte
Scenografia: Helmut Stürmer
Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
22.00 Teatrul ACT
O intervenţie de Mike Bartlett
Traducerea: Ionuţ Grama
Regia: Radu Iacoban
Scenografia: Cezarina Iulia Popescu
Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Duminică, 22 octombrie
 
18.00 Teatrul Bulandra
Sala „Toma Caragiu”
Macbeth de William Shakespeare
Traducerea: Horia Gârbea
Dramaturgia: Daniel Pribyl
Regia: Michal Docekal
Decorul: Martin Chocholousek
Costumele: Hana Fischerova
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Durata: 2 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
 
18.00 Teatrul Excelsior
Our Ladies of perpetual Succour
(Fecioarele noastre grabnic ajutătoare) de Lee Hall
După romanul „Sopranele” de Alan Warner
Traducerea şi adaptarea: Carmen Stanciu
Regia şi coregrafia: Răzvan Mazilu
Scenografia: Romana Ţopescu şi Dragoş Trăistaru
Produs de: Teatrul Excelsior, Bucureşti
Durata: 2 h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
Pasărea retro se loveşte de bloc şi cade pe asfaltul fierbinte
Scenariul şi regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
Durata: 3 h 10 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză
 
 
 
 
 
 
18.00 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Rambuku de Jon Fosse
Traducerea: Daria Ioan
Adaptarea: Anca Măniuţiu
Regia: Mihai Măniuţiu
Decoruri: Adrian Damian
Costumele: Luiza Enescu
Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 18 ani
 
19.00 Teatrul Nottara
Sala „George Constantin”
Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski
Traducerea: Raluca Rădulescu
Regia: Evghenia Berkovici
Scenografia: Ksenia Sorokina
Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Durata: 2 h 10 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
20.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic
Procesul, după Franz Kafka
Traducerea: Gellu Naum
Dramatizarea: Mihaela Panainte şi Daniel Ilea
Regia: Mihaela Panainte
Scenografia: Helmut Stürmer
Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
 
 
 
 
 
 
21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
O mie de motive, după „Every Brilliant Thing” de Duncan Macmillan
Traducerea şi adaptarea: Horia Suru şi Florin Piersic Jr.
Regia: Horia Suru
One man show Florin Piersic Jr.
Produs de: POINT – Cultural Hub, Bucureşti
Durata: 1 h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
22.00 ARCUB – Hanul Gabroveni
Sala Mare
Bucureşti. Instalaţie umană
Un spectacol devised de: Nicholas Caţianis, Irina Crăiţă-Mândră, Andu Dumitrescu, Florin Fieroiu, Ada Galeş, Dumitru Georgescu, Flavia Giurgiu, Vlaicu Golcea, Denis Hanganu, Ada Lupu, Ilinca Manolache, Ioana Marchidan, Dana Marineci, Radu-Alexandru Nica, Ciprian Nicula
Dramaturgia: Ada Lupu, Florin Fieroiu, Radu-Alexandru Nica
Un spectacol coordonat de: Radu-Alexandru Nica
După un concept de: Florin Fieroiu
Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti
Durata: 1 h 05  min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
22.00 Teatrul Odeon
Sala Studio
Dorian
Conceptul regia şi coregrafia: Oana Răsuceanu
Video: Iulia Rugină, Dan Adrian Ionescu, Mizdan şi Adrian Câmpean
Decorul: Dan Adrian Ionescu
One man show George Albert Costea
Produs de: Asociaţia Culturală Control N, Bucureşti
Durata: 1 h fără pauză
Spectacol de dans contemporan  
Nerecomandat persoanelor sub 10 ani
 
 
 
 
 
 
Luni, 23 octombrie
 
18.00 şi 21.00 Teatrul ACT
N-ai tu treabă! de Cătălin Ştefănescu
După „Dănilă Prepeleac” de Ion Creangă
Regia: Alexandru Dabija
Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti
Durata: 1 h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
 
18.00 Teatrul Mic
Karamazovii de Horia Lovinescu şi Dan Micu
După romanul „Fraţii Karamazov” de F.M. Dostoievski
Adaptarea şi regia: Nona Ciobanu
Scenografia: Peter Košir şi Nona Ciobanu
Costumele: Doina Levintza
Produs de: Teatrul Mic, Bucureşti
Durata: 3 h 15 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
Regele Lear de William Shakespeare
Regia şi scenografia: David Doiashvili
Costumele: Liliana Cenean
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 3 h 30 min cu pauză
 
18.00 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mică
Playlist de C.C. Buricea-Mlinarcic
Regia şi scenografia: Tudor Lucanu
Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
 
 
 
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Improvizaţia de la Versailles sau casa maimuţelor, după Molière
Dramaturgia: Sényi Fanni
Regia: Sardar Tagirovsky
Decorul: Judit Dobre Kóthay
Costumele: Bajkó Blanka-Alíz
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
Durata: 3 h cu două pauze
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română şi engleză
 
20.00 Teatrelli – CREART
Scrisori de dragoste de A.R. Gurney
Un spectacol de Mircea Cornişteanu
Produs de: Teatrelli – CREART (Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti)
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Rosmersholm de Henrik Ibsen
Adaptarea, regia şi light design-ul: Andriy Zholdak
Scenografia: Andriy Zholdak şi Daniel Zholdak
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 3 h 30 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
20.00 Teatrul Odeon
Sala Studio
Dorian
Conceptul regia şi coregrafia: Oana Răsuceanu
Video: Iulia Rugină, Dan Adrian Ionescu, Mizdan şi Adrian Câmpean
Decorul: Dan Adrian Ionescu
One man show George Albert Costea
Produs de: Asociaţia Culturală Control N, Bucureşti
Durata: 1 h fără pauză
Spectacol de dans contemporan  
Nerecomandat persoanelor sub 10 ani
 
 
22.00 Teatrul de Artă
O femeie singură de Dario Fo şi Franca Rame
Traducerea: Daniel Grigore-Simion şi Andreea Bibiri
Regia: Daniel Grigore-Simion
Decorul: Adrian Pitica
Costumele: Daniel Grigore-Simion şi Andreea Bibiri
One woman show Andreea Bibiri
Produs de: Teatrul de Artă Bucureşti
Durata: 1 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
22.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
Rug
După romanul lui György Dragomán
Traducerea: Elise Wilk
Regia: Armin Petras
Decorul: Olaf Attmann
Costumele: Katja Strohschneider
Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Co-producători: Schauspiel Stuttgart, Staatsschauspiel Dresden, Vígszínház
Durata: 1 h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
 
 
Marţi, 24 octombrie
 
18.00 Teatrul de Comedie
Sala Studio
Kimberly de David Lindsay-Abaire
Traducerea şi regia: Andreea Vulpe
Scenografia: Cristina Milea
Produs de: Teatrul de Comedie Bucureşti
Durata: 2 h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
 
 
 
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
În adâncuri de Maxim Gorki
Traducerea: Annamária Radnai
Dramaturgia: Visky András
Regia: Yuri Kordonsky
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 3 h 15 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză
 
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
Rug
După romanul lui György Dragomán
Traducerea: Elise Wilk
Regia: Armin Petras
Decorul: Olaf Attmann
Costumele: Katja Strohschneider
Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Co-producători: Schauspiel Stuttgart, Staatsschauspiel Dresden, Vígszínház
Durata: 1 h 40 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
 
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Improvizaţia de la Versailles sau casa maimuţelor, după Molière
Dramaturgia: Sényi Fanni
Regia: Sardar Tagirovsky
Decorul: Judit Dobre Kóthay
Costumele: Bajkó Blanka-Alíz
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
Durata: 3 h cu două pauze
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română şi engleză
 
 
 
 
 
18.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic
Jurnalul lui Robinson Crusoe
Un musical după Insula de Gellu Naum
Dramaturgia: Anca Măniuţiu
Regia: Mihai Măniuţiu
Cântecele: Ada Milea
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Andrada Chiriac
Produs de: Teatrul Odeon, Bucureşti
Durata: 1 h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat copiilor sub 8 ani
 
20.00 Teatrul Bulandra
Sala „Toma Caragiu”
Incendii de Wajdi Mouawad
Traducerea: Zeno Fodor
Regia: Irina Alexandra Banea
Scenografia: Vladimir Iuganu
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucureşti
Durata: 2 h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
 
21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Cafeneaua Pirandello
Scenariul dramatic: Anca Măniuţiu după texte de Luigi Pirandello
Regia: Mihai Măniuţiu
Coregrafia: Andrea Gavriliu
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Luiza Enescu
Produs de: Teatrul „Regina Maria” Oradea
Durata: 1 h 20 min fără pauză
 
 
 
 
 
 
22.00 LINOTIP – Centru Independent Coregrafic
BABEL
Conceptul, dramaturgia şi coregrafia: Arcadie Rusu
Scenografia şi light design-ul: Hermina Stănciulescu
Produs de: LINOTIP – Centru Independent Coregrafic
În parteneriat cu CNDB – Centrul Naţional al Dansului Bucureşti
Durata: 1 h fără pauză
Spectacol de teatru coregrafic   
 
Miercuri, 25 octombrie
 
18.00 Teatrul de Comedie
Sala Studio
Kimberly de David Lindsay-Abaire
Traducerea şi regia: Andreea Vulpe
Scenografia: Cristina Milea
Produs de: Teatrul de Comedie Bucureşti
Durata: 2 h 15 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
18.00 LINOTIP – Centru Independent Coregrafic
BABEL
Conceptul, dramaturgia şi coregrafia: Arcadie Rusu
Scenografia şi light design-ul: Hermina Stănciulescu
Produs de: LINOTIP – Centru Independent Coregrafic
În parteneriat cu CNDB – Centrul Naţional al Dansului Bucureşti
Durata: 1 h fără pauză
Spectacol de teatru coregrafic   
 
18.00 Teatrul Metropolis
Sala Mare
Şi negru şi alb şi gri
Textul şi regia: Mimi Brănescu
Scenografia: Nina Brumuşilă
Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Durata: 2 h fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
 
 
 
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
În adâncuri de Maxim Gorki
Traducerea: Annamária Radnai
Dramaturgia: Visky András
Regia: Yuri Kordonsky
Scenografia: Dragoş Buhagiar
Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 3 h 15 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză
 
20.00  Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Angajare de clovn de Matei Vişniec
Regia: Ion Caramitru
Decorul: Florilena Popescu Fărcăşanu
Costumele: Liliana Cenean
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 2 h 15 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
20.00 Teatrul Nottara
Sala „George Constantin”
Iarna de Jon Fosse
Traducerea: Carmen Vioreanu
Adaptarea scenică: Anca Măniuţiu
Regia: Mihai Măniuţiu
Scenografia: Adrian Damian
Producător: Teatrul „Nottara” Bucureşti
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20.00 Teatrul Odeon
Sala Studio
Prinţul nefericit („La Double Inconstance”)
de Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux
Traducerea: Sabrina Iaşchevici
Adaptarea şi regia: Sânziana Stoican
Scenografia: Valentin Vârlan
Produs de: Teatrul „Maria Filotti” Brăila
Durata: 3 h 10 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
 
21.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Cabaretul dada de Matei Vişniec
Adaptarea textului şi regia: Anca Bradu
Costumele: Andra Bădulescu Vişniec
Decorul: Doru Păcuraru
Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea
Durata: 1 h 50 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
22.00 Spice Pub&Club
Rocky horror show de Richard O’Brian
Traducerea: Peca Ştefan
Regia: Cosmin Chivu
Scenografia: Alin Gavrilă
Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Co-producători: InterArt Group şi Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Durata:1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
22.00 Teatrul Mic
Familia fără zahăr
Texte de: Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol
Scenografia: Arh. Gabi Albu
Produs de: Teatrul Mic Bucureşti în parteneriat cu Centrul de Teatru Educaţional REPLIKA, Bucureşti
Durata: 1 h 50 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
 
 
Joi, 26 octombrie
 
17.00 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
Bulgakov 17 (după „Maestrul şi Margareta”)
Dramatizarea şi adaptarea scenică: Zsolt Benedek şi Roxana Marian
Regia: László Bocsárdi
Decorul: József Bartha
Costumele: Zsuzsánna Cs. Kiss
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Liviu Rebreanu”
Durata: 3 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
 
18.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Cabaretul dada de Matei Vişniec
Adaptarea textului şi regia: Anca Bradu
Costumele: Andra Bădulescu Vişniec
Decorul: Doru Păcuraru
Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea
Durata: 1 h 50 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
 
 
 
 
 
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind
Regia: Charles Muller
Decorul: Helmut Stürmer
Costumele: Ioana Popescu
Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 15 ani
 
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
No man`s land de Danis Tanović
Traducerea: Andrei Marinescu
Adaptarea, regia şi ilustraţia muzicală: Alexander Morfov
Decorul: Nikola Toromanov
Costumele: Andrada Chiriac
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 2 h fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
20.30 Teatrul Mic
Familia fără zahăr
Texte de: Mihaela Michailov
Regia: Radu Apostol
Scenografia: Arh. Gabi Albu
Produs de: Teatrul Mic Bucureşti în parteneriat cu Centrul de Teatru Educaţional REPLIKA, Bucureşti
Durata: 1 h 50 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20.30 Teatrul Nottara
Sala „George Constantin”
Iarna de Jon Fosse
Traducerea: Carmen Vioreanu
Adaptarea scenică: Anca Măniuţiu
Regia: Mihai Măniuţiu
Scenografia: Adrian Damian
Producător: Teatrul „Nottara” Bucureşti
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
 
21.00 Teatrul Metropolis
Sala Mare
Şi negru şi alb şi gri
Textul şi regia: Mimi Brănescu
Scenografia: Nina Brumuşilă
Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Durata: 2 h fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
21.00 Teatrul Odeon
Sala Studio
Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski
Traducerea: Raluca Rădulescu
Regia Vlad Massaci
Scenografia: Andu Dumitrescu
Produs de: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
19.00 Spice Pub&Club
Rocky horror show de Richard O’Brian
Traducerea: Peca Ştefan
Regia: Cosmin Chivu
Scenografia: Alin Gavrilă
Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Co-producători: InterArt Group şi Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Durata:1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
Vineri, 27 octombrie
 
17.00 şi 20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
Măcelăria lui Iov de Fausto Paravidino
Regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Produs de: Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Durata: 2 h 10 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
18.00 Teatrul de Artă
O femeie singură de Dario Fo şi Franca Rame
Traducerea: Daniel Grigore-Simion şi Andreea Bibiri
Regia: Daniel Grigore-Simion
Decorul: Adrian Pitica
Costumele: Daniel Grigore-Simion şi Andreea Bibiri
One woman show Andreea Bibiri
Produs de: Teatrul de Artă Bucureşti
Durata: 1 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
18.00 Teatrul Odeon
Sala Studio
Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski
Traducerea: Raluca Rădulescu
Regia Vlad Massaci
Scenografia: Andu Dumitrescu
Produs de: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
 
 
 
 
 
 
 
18.00 şi 21.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei”
Familii
Un spectacol de: Eugen Jebeleanu
Scenografia: Velica Panduru
Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Co-producători: Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu – Facultatea de Litere şi Arte, Departamentul de Artă Teatrală şi Centrul de Cercetări Avansate în Domeniul Artelor Spectacolului
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
 
18.00 şi 21.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic
Războiul nu a început încă de Mikhail Durnenkov
Traducerea: Raluca Rădulescu
Regia: Bobi Pricop
Decorul: Adrian Damian
Costumele: Corina Boboc
Produs de: Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti
Durata: 1h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
 
20.00 Teatrul Bulandra
Sala „Toma Caragiu”
A treisprezecea noapte
Spectacol aniversar Nicu Alifantis
Produs de: Festivalul Naţional de Teatru
 
20.00 Teatrul Excelsior
#EmojiPlay
Un spectacol de teatru coregrafic de: Gigi Căciuleanu
Scenografia video şi animaţia: Les Ateliers Nomade
Costumele: Corina Boboc
Producător: Teatrul Excelsior în parteneriat cu “Gigi Căciuleanu Romania Dance Company”, Bucureşti
Durata: 1 h fără pauză
Spectacol în limba română şi engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
 
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
Umbre de Marilia Samper
Traducerea: Florin Galiş şi Iunia Mircescu
Regia, scenografia, ilustraţia muzicală şi lighting design-ul: Vlad Cristache
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 2 h 15 min fără pauză
 
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind
Regia: Charles Muller
Decorul: Helmut Stürmer
Costumele: Ioana Popescu
Produs de: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 15 an
 
21.00 Centrul de Teatrul Educaţional Replika
Rovegan
Textul şi regia: Catinca Drăgănescu
Produs de:  Asociaţia ARENA şi Centrul de Teatru Educaţional Replika, Bucureşti
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
 
 
Sâmbătă, 28 octombrie
 
17.00 şi 19.30 Teatrul Nottara
Sala „George Constantin”
Jurnal de România. Sfântu Gheorghe
Scenariul şi regia: Carmen Lidia Vidu
Scenografia: Raluca Alexandrescu
Producător: Teatrul „Andrei Mureşanu” Sfântu-Gheorghe
Durata: 1 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză şi maghiară
Nerecomandat persoanelor sub 10 ani
 
 
 
17.00 Centrul de Teatrul Educaţional Replika
Rovegan
Textul şi regia: Catinca Drăgănescu
Produs de:  Asociaţia ARENA şi Centrul de Teatru Educaţional Replika, Bucureşti
Durata: 2 h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 12 ani
 
18.00 Teatrul Metropolis
Sala Amfiteatru
Amadeus de Peter Shaffer
Traducerea: Adrian Solomon
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Metropolis Bucureşti
Durata: 2 h 30 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Aniversare de Harold Pinter
Traducerea şi dramaturgia: Csongor Czegő
Regia: Alexandru Dabija
Producător: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu-Gheorghe
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română
Nerecomandat persoanelor sub 15 ani
 
20.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic
Camera mea frigorifică de Joël Pommerat
Traducerea: Forgách András
Regia: Theodor Cristian Popescu
Scenografia: Irina Moscu
Producător: Teatrul „Szigligeti” din Oradea
Durata: 2 h 40 min cu pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română şi limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
 
 
 
 
21.30 ARCUB – Hanul Gabroveni
Sala Mare
Bucureşti. Instalaţie umană
Un spectacol devised de: Nicholas Caţianis, Irina Crăiţă-Mândră, Andu Dumitrescu, Florin Fieroiu, Ada Galeş, Dumitru Georgescu, Flavia Giurgiu, Vlaicu Golcea, Denis Hanganu, Ada Lupu, Ilinca Manolache, Ioana Marchidan, Dana Marineci, Radu-Alexandru Nica, Ciprian Nicula
Dramaturgia: Ada Lupu, Florin Fieroiu, Radu-Alexandru Nica
Un spectacol coordonat de: Radu-Alexandru Nica
După un concept de: Florin Fieroiu
Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucureşti
Durata: 1 h 05  min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
22.00 Teatrul Odeon
Sala Studio
Pe jumătate cântec
Un spectacol de: Crista Bilciu
One woman show Anda Saltelechi
Producător: Teatrul de Foc Bucureşti
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
 
 
Duminică, 29 octombrie
 
18.00 Teatrul Metropolis
Sala Amfiteatru
Amadeus de Peter Shaffer
Traducerea: Adrian Solomon
Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză
Decorul şi costumele: Adriana Grand
Produs de: Teatrul Metropolis Bucureşti
Durata: 2 h 30 min cu pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
 
 
 
 
 
 
18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
Dacă am gândi cu voce tare de Adnan Lugonić
Regia: Radu Afrim
Decorul: Vanda  Maria Sturdza
Costumele: Lia Dogaru
Producător: Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
Durata: 2 h 45 min cu pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
 
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Romeo şi Julieta de Serghei Prokofiev
după William Shakespeare
Coregrafia: Angelin Preljocaj
Scenografia: Enki Bilal
Costumele: Enki Bilal, Angelin Preljocaj
Durata: 1 h 30 min fără pauză
Producător: Compania Ballet Preljocaj, Franţa
 
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Aniversare de Harold Pinter
Traducerea şi dramaturgia: Csongor Czegő
Regia: Alexandru Dabija
Producător: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu-Gheorghe
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limba română
Nerecomandat persoanelor sub 15 ani
 
21.00 Teatrul Odeon
Sala Studio
Pe jumătate cântec
Un spectacol de: Crista Bilciu
One woman show Anda Saltelechi
Producător: Teatrul de Foc Bucureşti
Durata: 1 h 10 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
 
 
 
Luni, 30 octombrie
 
20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Să trăieşti orice ar fi (Barbara) / Vaille Que Vivre (Barbara)
Textele şi muzica: Barbara
Light Design: Éric Soyer
Colaborare artistică: Vincent Huguet & Chris Gandois
Aranjamentul muzical: Alexandre Tharaud
Produs de: Les Visiteurs du soir
În co-producţie cu: L’Onde Théâtre Centre d’art de Vélizy-Villacoublay
Cu participarea: Yamaha Music Europe
Durata: 1 h 30 min fără pauză
 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here