„Alertă emisă de România – RAPEX: Produsul poartă marcajul CE, dar nu este certificat ca echipament de protecţie de către un organism competent. Prin urmare, este posibil ca produsul să nu îndeplinească cerinţele în materie de sănătate şi siguranţă şi, prin urmare, să nu fie protejat în mod corespunzător în cazul în care nu este combinat cu măsuri suplimentare. Produsul nu respectă Regulamentul privind echipamentele individuale de protecţie şi standardul european relevant EN 149”, a notat Anghel, şef al Direcţiei Generale Control şi Supraveghere Piaţă şi Armonizare Europeană ANPC, pe Facebook.
Potrivit Agerpres, ANPC a retras recent de la comercializare peste 31 de milioane de măşti de protecţie, în urma controalelor realizate la nivel naţional pe piaţa acestor produse.
Puteți citi articolul în întregime aici: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/anpc-a-fost-emisa-o-alerta-pentru-masti-neconforme-aflate-pe-piata-din-romania-1400976
- Între „Infinite Dreams” și Eddie: Iron Maiden pe Arena Națională (28.05.2026) - mai 30, 2026
- Psihologul Muzical (ediția 1231 – 23.05.2026): Trupa Amprenta, Top Nonconformist Best Duets (partea a II-a) - mai 27, 2026
- Festivalul Internațional „George Grigoriu” la Brăila (22 – 24.05.2026) - mai 25, 2026


































