Bafta Film Awards 2015: Lista castigatorilor

0
10

2015 Bafta Film AwardsPe 9 februarie a avut loc, la Londra, Gala Bafta Film Awards 2015.

Mai jos găsiţi lista completă a câştigătorilor:

 
 
 

Best film

Winner: Boyhood
Birdman
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
The Theory of Everything
 
 

Outstanding British film

Winner: The Theory of Everything
’71
The Imitation Game
Paddington
Pride
Under The Skin
 
 
 

Actor

Winner: Eddie Redmayne – The Theory of Everything
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Ralph Fiennes – The Grand Budapest Hotel
Jake Gyllenhaal – Nightcrawler
Michael Keaton – Birdman
 
 
 

Actress

Winner: Julianne Moore – Still Alice
Amy Adams – Big Eyes
Felicity Jones – The Theory of Everything
Rosamund Pike – Gone Girl
Reese Witherspoon – Wild
 
 
 

Supporting actor

Winner: JK Simmons – Whiplash
Steve Carell – Foxcatcher
Ethan Hawke – Boyhood
Edward Norton – Birdman
Mark Ruffalo – Foxcatcher
 
 
 

Supporting actress

Winner: Patricia Arquette – Boyhood
Rene Russo – Nightcrawler
Keira Knightley – The Imitation Game
Imelda Staunton – Pride
Emma Stone – Birdman
 
 
 

Director

Winner: Richard Linklater – Boyhood
Wes Anderson – Grand Budapest Hotel
Damian Chazelle – Whiplash
Alejandro Gonzalez Inarritu – Birdman
James Marsh – The Theory of Everything
 
 

Adapted screenplay

Winner: The Theory of Everything – Anthony McCarten
American Sniper – Jason Hall
Gone Girl – Gillian Flynn
The Imitation Game – Graham Moore
Paddington – Paul King
 
 
 

Original screenplay

Winner: The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson
Birdman – Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris Jr, Armando Bo
Boyhood – Richard Linklater
Nightcrawler – Dan Gilroy
Whiplash – Damien Chazelle
 
 

Animated film

Winner: The Lego Movie
Big Hero 6
The Boxtrolls
 
 

Documentary

Winner: Citizenfour
20 Feet from Stardom
20,000 Days on Earth
Finding Vivian Maier
Virunga
 
 

Foreign film

Winner: Ida
Leviathan
The Lunchbox
Trash
Two Days, One Night
 
 

Cinematography

Winners: Birdman – Emmanuel Lubezki
The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman
Ida – Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski
Interstellar – Hoyte van Hoytema
Mr Turner – Dick Pope
 
 

Costume design

Winner: The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Into the Woods
Mr Turner
The Theory of Everything
 
 

Editing

Winner: Whiplash – Tom Cross
Birdman – Douglas Crise, Stephen Mirrione
The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
The Imitation Game – William Goldenberg
Nightcrawler – John Gilroy
The Theory of Everything – Jinx Godfrey
 
 

Make-up and hair

Winner: The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon
Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White
Into the Woods – Peter Swords King, J Roy Helland
Mr Turner – Christine Blundell, Lesa Warrener
The Theory of Everything – Jan Sewell
 
 

Music

Winner: The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat
Birdman – Antonio Sanchez
Interstellar – Hans Zimmer
The Theory of Everything – Johann Johannsson
Under the Skin – Mica Levi
 
 

Production design

Winner: The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen, Anna Pinnock
Big Eyes – Rick Heinrichs, Shane Vieau
The Imitation Game – Maria Djurkovic, Tatiana MacDonald
Interstellar – Nathan Crowley, Gary Fettis
Mr Turner – Suzie Davies, Charlotte Watts
 
 

Sound

Winner: Whiplash – Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann
American Sniper – Walt Martin, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman
Birdman – Thomas Varga, Martin Hernandez, Aaron Glascock, Jon Taylor, Frank A Montaño
The Grand Budapest Hotel – Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio, Pawel Wdowczak
The Imitation Game – John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen
 
 

Visual effects

Winner: Interstellar – Paul Franklin, Scott Fisher, Andrew Lockley
Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist, Daniel Barrett
Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi
The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R Christopher White
X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Anders Langlands, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer
 
 

British short animation

Winner: The Bigger Picture – Chris Hees, Daisy Jacobs, Jennifer Majka
Monkey Love Experiments – Ainslie Henderson, Cam Fraser, Will Anderson
My Dad – Marcus Armitage
 
 
 

British short film

Winner: Boogaloo and Graham – Brian J Falconer, Michael Lennox, Ronan Blaney
Emotional Fusebox – Michael Berliner, Rachel Tunnard
The Karman Line – Campbell Beaton, Dawn King, Tiernan Hanby, Oscar Sharp
Slap – Islay Bell-Webb, Michelangelo Fano, Nick Rowland
Three Brothers -S Aleem Khan, Matthieu de Braconier, Stephanie Paeplow
 
 

Outstanding debut by a British writer, director or producer

Winner: Stephen Beresford, David Livingstone (writer and producer Pride)
Elaine Constantine (writer/director Northern Soul)
Gregory Burke, Yann Demange (writer and director ’71)
Hong Khaou (writer/director Lilting)
Paul Katis, Andrew De Lotbiniere (director/producer and producer Kajaki: The True Story)
 
 

Rising Star award

Winner: Jack O’Connell
Gugu Mbatha-Raw
Margot Robbie
Miles Teller
Shailene Woodley
 
sursa: BBC.com

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here