Câștigătorii Galei Premiilor UNITER 2016

0
12

Gala uniter aGala Premiilor UNITER, ajunsă la cea de-a XXIV-a ediţie, s-a desfășurat luni, 9 mai 2016, la Sala Mare a Teatrului „Regina Maria” din Oradea. Vă prezentăm lista câștigătorilor actualei ediții.
Pentru a XXIV-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru: Claudiu Groza, Doina Papp, Cristina Rusiecki.
Juriul final, care a desemnat câştigătorii, a fost format din Alice Georgescu – critic de teatru, Mircea Morariu – critic de teatru, Ozana Oancea – actriţă, Viorica Petrovici – scenografă, Alexa Visarion – regizor.
Nominalizările pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER au fost următoarele. Câștigătorii fiecărei categorii, desemnați în cadrul galei, sunt marcați cu roșu.
 
Debut:
Ada Galeş pentru rolul Denise din spectacolul Copilul problemă, regia Adrian Iclenzan, scenografia Bogdan Spătaru, la Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
Andreea Tănase pentru rolul Samira din spectacolul Balcanicele, regia Alexander Hausvater, scenografia Zsolt Fehérvári, la Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte
Alexandru Voicu pentru rolul Al doilea bărbat,  Albert din spectacolul Iluzii, regia Andreea Vulpe, la Godot Cafe-Teatru
 
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:
Henri Mathias Berthelot, generalul generalilor, scenariul de Victor Cilincă, regia artistică Attila Vizauer, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Jucătorul de table de George Arion, dramatizarea radiofonică şi regia artistică Cezarina Udrescu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Rapunzel de Fraţii Grimm, scenariul radiofonic şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
 
Cel mai bun spectacol de teatru TV:
Buzunarul cu pâine de Matei Vişniec, regia Tudor Chirilă, producţie a Societăţii Române de Televiziune
Femeia perfectă de Jean Barbier, regia Marius Bodochi, producţie a Societăţii Române de Televiziune
 
Premiul pentru critică teatrală:
Silvia Dumitrache
Oana Stoica
Maria Zărnescu
 
 
Cea mai bună scenografie:
Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Cântăreaţa cheală, regia Radu Nica, la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Andu Dumitrescu pentru scenografia spectacolului Visul unei nopţi de vară, regia Vlad Massaci, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”
Octavian Neculai pentru scenografia spectacolului Bach Files, regia Alexandru Darie, la Teatrul Bulandra, Bucureşti
 
Cea mai bună actriţă în rol secundar:
Ida Jarcsek-Gaza pentru rolul Clitemnestra din spectacolul Electra, regia
Bocsárdi László, decor şi costume Bartha József şi Zsuzsanna Kiss, la Teatrul German de Stat Timişoara
Ilinca Manolache pentru rolurile din spectacolul Anul dispărut. 1989, regia Ana Mărgineanu, scenografia Anda Pop, la Teatrul Mic, Bucureşti
Florentina Năstase pentru rolul Laura din spectacolul Menajeria de sticlă, regia Sânziana Stoican, scenografia Valentin Vârlan, la Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti
 
 
Cel mai bun actor în rol secundar:
George Albert Costea pentru rolul Posner din spectacolul The history boys. Poveşti cu parfum de liceu, regia şi scenografia Vlad Cristache, la Teatrul Excelsior, Bucureşti
Konstantin Keidel pentru rolul Moşneagul din spectacolul Electra, regia
Bocsárdi László, decor şi costume Bartha József şi Zsuzsanna Kiss, la Teatrul German de Stat Timişoara
Marius Manole pentru rolurile Bătrânica apatică, Actorul din spectacolul Între noi e totul bine, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti
 
 
Cea mai bună actriţă în rol principal:
Dorina Chiriac pentru rolurile Fetiţa metalistă, Regizorul din spectacolul Între noi e totul bine, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti
Emilia Dobrin pentru rolul Elena din spectacolul Casa cu pisici, regia Radu Iacoban, scenografia Mihaela Ularu, la Teatrul Mic, Bucureşti
Erzsébet B. Fülöp pentru rolul Mama din spectacolul Tihna, regia Radu Afrim, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”
 
 
Cel mai bun actor în rol principal:
Richard Balint pentru rolul Gorge din spectacolul Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas, regia Bobi Pricop, scenografia Irina Moscu, la Teatrul „Regina Maria” Oradea
Florin Piersic Jr. pentru rolul Coleman din spectacolul Vestul singuratic, regia Cristi Juncu, scenografia Carmencita Brojboiu, la Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Marian Râlea pentru rolul Tullius din spectacolul Marmură, regia Yuri Kordonsky, decor şi costume Nina Brumuşilă, la Teatrul Bulandra, Bucureşti
 
Cea mai bună regie:
Radu Afrim pentru regia spectacolului Tihna, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”
Cristi Juncu pentru regia spectacolului Vestul singuratic, scenografia Carmencita Brojboiu, la Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Bobi Pricop pentru regia spectacolului Pisica verde, scenografia Irina Moscu, la Teatrul „Luceafărul” Iaşi
 
Găsiți lista în întregime aici:
http://www.uniter.ro/castigatorii-galei-premiilor-uniter-2016/

Follow me
Follow me

Ultimele postari ale lui Andrei Partos (vezi toate)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here