Elevilor și profesorilor care suferă de afecțiuni cronice sau locuiesc împreună cu persoane care suferă de astfel de afecțiuni sau au peste 65 de ani le este interzisă participarea la activitățile de pregătire care se vor relua în școli odată cu relaxarea măsurilor impuse în perioada de urgență, se arată în proiectul propus de Institutul Național de Sănătate publică.
Potrivit documentului, accesul în școli este permis doar cu purtarea măștilor de protecție, cursurile nu vor depăși 3 ore. De aemenea, pe toată durata activităților din școală este obligatorie purtarea măștii de protecție, iar la intrare se va verifica temperatura.
Măsuri de prevenire și protecție propuse de INSP pe perioada desfășurării activităților de pregătire, pentru elevii claselor terminale (a 8-a, a 12- a și a 13-a) precum și pe perioada organizării examenelor evaluare națională și bacalaureat:
- 1. Activitatea de pregătire se va organiza pe grupe care vor cuprinde cel mult 10 elevi și va dura nu mai mult de 3 ore, cu pauză de cel puțin 10 de minute la fiecare oră, pentru aerisirea încăperilor.
- 2. La activitățile de pregătire este interzisă participarea elevilor și a personalului didactic sau auxiliar care suferă de afecțiuni cronice, locuiesc împreună cu persoane ce suferă de astfel de afecțiuni sau persoane cu vârsta de peste 65 de ani.
- 3. Elevii prevăzuți la punctul 2 vor benefica de o formă de pregătire alternativă.
- 4. Pauzele se vor programa astfel încât simultan să nu fie în pauză mai mult de 2 grupe de maxim 10 elevi fiecare.
Puteți citi articolul în întregime aici: https://www.hotnews.ro/stiri-educatie-23986189-interzis-scoli-pentru-elevii-profesorii-care-sufera-afectiuni-cronice-sau-care-locuiesc-persoane-peste-65-ani-proiect.htm
- Din jurnalul unui ninja (82): Trei ani de Ninjutsu - februarie 5, 2025
- Foc de P.A.E cu Andrei Partoș – editia 840. Invitată: Andreea Billig (29.01.2025) - februarie 5, 2025
- Extreme, cap de afiș la ARTmania Festival 2025 - februarie 4, 2025