JURNALUL MEU DE JOI, 25.06 – A MURIT MORALA LA POLITICIENI, DAR ȘI LA TELEVIZIUNI

0
1
JURNALUL MEU DE JOI, 25.06 - A MURIT MORALA LA POLITICIENI, DAR ȘI LA TELEVIZIUNINeața de joi 25.06. cu soare și temperatură excesivă 28 spre 33!* Cutremurele din Venezuela au șocat lumea. Numeroase victime (cifrele diferă mergând de la 10.000 șa 100.000) răniți și mari pagube materiale. S-a produs un cutremur și în Japonia dar și în California.* L-am văzut aseară pe Președinte vesel la Cluj, făcând selfie-uri cu cetățenii doritori. Oameni care clar nu se prea uită la televizor. Ne-a asigurat că partidele se ocupă și că i-a grăbit să fie gata până mâine cu soluții.* N-am aflat ce înseamnă ”autonomie deplină” pentru Grindeanu!*
R.S.A. se califică în faza următoare. Mexic are 9 puncte și n-a primit gol! La Brazilia a intrat puțin și Neymar. Echipa a câștigat cu 3-0 în meciul cu Scoția. Vini Jr a dat două goluri.* Bosnia-Hertzegovina a trecut de Qatar cu 3-1. Maroc -Haiti 4-2.*
Ce veseli, sfidători și fericiți erau ”puciștii” aseară la Ambasada SUA.  S-a sărbătorit în avans 4 Iulie.* * Voturile USR nu contează pentru validarea unui guvern PSD. Atunci de ce-i ceartă lumea că nu vor să voteze? L-am auzit iar pe un nesimțit, fost ministru pesedist jignind la greu oamenii din USR la B1. Tot acolo au aberat în diverse forme Adr. Papahagi și C. Avramescu. Nu tot timpul , secvențial. Poate că de la căldură. Deși eu cred că sunt personalități accentuate.*
Din nou un copil a fost sfîșiat de un câine.* În Franța s-a ajuns la 41 de grade. Număr considerabil de decese.* Într-o comună din Bacău cetățenii erau mulțumiți pentru că au câteva străzi asfaltate. N-au mai văzut asfalt până în acest an.*
Petrișor Peiu a subliniat că AUR vrea alt program de guvernare. Abia atunci poate fi vorba de o colaborare cu PSD. Dar ei colaborează minunat și fără așa ceva.* 50 de zile N.D. n-a avut nicio grabă, iar acum a intrat în alertă. S-a terminat calmul? Nu mai dezescaladăm nimic?*
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu ajuns la a 33-a ediție a adus artiști din 80 de țări. La TVRCultural am văzut un interesant interviu cu Matei Vișniec. Până pe 29.06. puteți profita. * Până și Costi Mocanu (policalificat în comentarii la Prima News) sugera că vom ajunge la ”Anticipate”. Nici el n-a fost curios să se informeze cum se face.*Enervată foc pe useriști, Lady In Black țipa și ea la B1TV că vor fi anticipate. Un fel de Bau-Bau, dar nu știu pentru cine?Tot doamna I.C. ni l-a dat pe G. Becali de două ori în 30 de minute.Credeam că e rezervat pentru Digisport. Într-o emisiune în care discuți cu T. Baconschi, îl bagi pe ciobanul-parlamentar-antrenor, ca să ce?
G.Simion se laudă că a fost sunat de un consilier prezidențial pentru a vota guvernul Veștea. Administrația Prezidențială neagă. Cineva minte! Evident că nu vom afla. Intră pe lista care a început cu Anularea din 2024.* Adrian Peiu se lăuda că a scăpat țara de Bolojan.Acum a plecat de la PACE și e la PNL. A mai fost și la alții. Nu-i o mișcare deșteaptă din partea lui Bolojan. Oare nu mai au cadre sau nu-și dau seama ce fac? Contagiunea, după 14 ani de conviețuire cu PSD e atât de gravă?* Va fi premiat Grindeanu cu un scaun de premier? *
Gabriela Ruse este surpriza plăcută de la Bad Homburg. A trecut și de Kalinskaya (răsfățată de FB). A luat un set de la Emma Navarro cu 6-4. Un comentator cretin se jenează să se bucure pentru sportiva noastră. În setul secund are 6-2. A servit pentru a ajunge în semifinală. Un rezultat excelent! Gabi e (cred că era) pe locul 103 WTA. Înțeleg că ajunge pe 70!!! Gabi e dezarmantă. Un Scorpion complicat, a zis ea. A declarat că urăște condițiile, umiditatea și că se bucură că a bătut-o, pentru prima oară pe Emma. * Nu înțeleg ce sens are să-i ceri părerea lui Vladimir Ionaș când el nu prea mai e sociolog, ci mai curând activist de partid. Dar la Digi 24 și A3 merge și așa. La A3 stăpânul microfonului este needucatul Pieleanu, și el un fel de sociolog de stânga, cum s-a declarat.*
Ne-a lăudat M. Rutte (NATO), ne-a acuzat imediat Iranul de complicitate cu SUA.N-am văzut, deocamdată, o reacție oficială din partea română, dar lumea e ocupată cu altele.*
Sper ca profesorii sindicaliști să nu uite că elevii n-au vină pentru ce se petrece și să asigure condițiile necesare pentru BAC!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here