JURNALUL MEU DIN 1 SEPTEMBRIE

0
55

JURNALUL MEU DIN 1 SEPTEMBRIEE luni, e prima zi de septembrie, e bucuria lui Horia Brenciu (Septembrie, luni), dar și a celor care iubesc soarele în București. Oricum toamna n-a venit. Eu sunt pe stil vechi și aștept echinocțiul de toamnă (22.09. ora 21,19).* Scandalul fotbalistic va mai dura, dar din păcate asta înseamnă să-l aud iar pe Ciobanul-parlamentar-antrenor. Arbitrul Colțescu nu e la prima abatere, așa că ar fi momentul să se lase. S-a văzut din prima clipă cât de diferit se raporta față de jucătorii celor două echipe. Jucând slab, FCSB trebuia să câștige.

* Noua marotă a știriștilor Digi24 (e ordin pe unitate?) e să întrebe pe oricine dacă Bolojan mai rezistă, dacă pleacă? Desigur „Fără Ură”.* Un tânăr a decedat după ce a căzut cu bicicleta electrică, în județul Iași.* Incendiu la Sebeș-Alba. Nu-s victime.* O locomotivă a luat foc la Palas. Cele 15 vagoane au fost decuplate.* Barbora Krejcikova a trecut de favorita publicului american, Townsend. Un joc dramatic cum rar vezi!

* Am văzut de două ori până acum secvențe dintr-un podcast mizerabil moderat de „celebrul” Bursucu (Kanal D și A1, dar pe fond dansator-coregraf mediocru). Invitat era un manelist, Urganu. Am înțeles că și el e celebru. Un discurs misogin, agresiv, deloc surprinzător la el. N-am înțeles de ce se dă la televizor așa o porcărie. Iar ne găsim pretexte? Un psiholog (sau așa ceva) care are rubrică la Aleph, a fost invitat și la B1 (evident, la Tudorel B.) și s-a exprimat, deloc revoltat, că era totul stabilit ca să facă rating, că gazda a provocat discuția cu acest scop. Nu l-a deranjat defel conținutul. Ăștia sunt cei care vă dau sfaturi la teve, sau, poate pe bani, în cabinete. C.N.A. poate reveni din vacanță!

*Putin acuză Ucraina de criza din zonă. Se înțelege foarte bine cu liderii Chinei, Turciei, Indiei, Iranului și cu ceilalți prezenți la summit-ul care pregătește o „nouă ordine mondială” la Tianjin.* Rovinieta e cu 80% mai scumpă de azi.* Ocna Șugatag s-a aglomerat cu turiști. Primarul a observat că-s mai mulți decât localnicii. Și nu e bine? * Mi se pare mie sau N.D. nu-l prea simpatizează pe Bolojan. Niciunul nu comunică așa cum ar trebui, așa că nici între ei nu par să existe punți ale fericirii.

* Va crește evaziunea fiscală, ca reacție la măsurile haotice luate?* În numeroasele pachețele apare vreuna care ține de instituțiile centrale, de banii partidelor și altele anunțate?* Președintele a promis iar că la final de septembrie vom afla de ce s-au anulat alegerile din 2024. Nu cred, dar am reținut.* Se cântă mult și bine în țară, în multe locuri.* Evident, Festivalul George Enescu vă așteaptă!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here