LATIN GRAMMY AWARDS 2015 – LISTA CÂŞTIGĂTORILOR

0
24

Natalia LaFourcade Latin Grammy Awards 2015 Foto: Getty Images
Natalia LaFourcade Latin Grammy Awards 2015
Foto: Getty Images

Cea de-a 16 ediţie a Galei Latin Grammy Awards a avut loc joi, 19 noiembrie, la Las Vegas. Natalia LaFourcade a fost marea câştigătoare a Galei, plecând acasă cu 4 trofee. Printre câştigători se mai numără Enrique Iglesias (Best Urban Performance), Mana (Best Pop Rock Album).
 
Aveţi mai jos lista completă a câştigătorilor:
 
RECORD OF THE YEAR
„Fiesta” – Bomba Estéreo
„Encanto” – Miguel Bosé
„Será (Vida De Hombre)” – Café Quijano
„La Vida Entera” – Camila Featuring Marco Antonio Solís
„Ella Es” – Leonel García Featuring Jorge Drexler
„Tus Besos” – Juan Luis Guerra 4.40
„Hasta La Raíz” – Natalia Lafourcade — WINNER
„Disparo Al Corazón” – Ricky Martin
„Un Zombie A La Intemperie” – Alejandro Sanz
„Ese Camino” – Julieta Venegas
ALBUM OF THE YEAR
MTV Unplugged – Pepe Aguilar
Son De Panamá – Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta
Amo – Miguel Bosé
Orígenes: El Bolero Volumen 3 – Café Quijano
Todo Tiene Su Hora – Juan Luis Guerra 4.40 — WINNER
Creo En Mí – Natalia Jiménez
Hasta La Raíz – Natalia Lafourcade
Caja De Música – Monsieur Periné
Sirope – Alejandro Sanz
Consentido – María Toledo
SONG OF THE YEAR
Disparo Al Corazón – Pedro Capó, Yoel Henríquez, Ricky Martin & Rafael Esparza Ruiz, songwriters (Ricky Martin)
Ese Camino – Julieta Venegas, songwriter (Julieta Venegas)
Hasta La Raíz – Leonel Garcia & Natalia Lafourcade, songwriters (Natalia Lafourcade) –WINNER
Hoy Es Domingo – Beatriz Luengo, Antonio Rayo Gibo, Yotuel Romero & Diego Torres, songwriters (Diego Torres)
Por Fin – Pablo Alborán, songwriter (Pablo Alborán)
Quédate Con Ella – Claudia Brant & Natalia Jiménez, songwriters (Natalia Jiménez)
¿Recuerdas? – Leonel García, songwriter (Leonel García)
Un Zombie A La Intemperie – Alejandro Sanz, songwriter (Alejandro Sanz)
Vida De Mi Vida – Gian Marco, songwriter (Gian Marco)
Vivo – Pedro Capó, songwriter (Pedro Capó)
BEST NEW ARTIST
Kaay
Iván „Melón” Lewis
Manu Manzo
Matisse
Monsieur Periné — WINNER
Julieta Rada
Tulipa Ruiz
Raquel Sofía
Vázquez Sounds
Vitrola Sintética
BEST CONTEMPORARY POP VOCAL ALBUM
Terral – Pablo Alborán
Amo – Miguel Bosé
Aquila – Pedro Capó
A Quien Quiera Escuchar – Ricky Martin
Sirope – Alejandro Sanz — WINNER
BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM
Astrid Asher – Astrid Asher
Orígenes: El Bolero Volumen 3 – Café Quijano
Nada Es Demasiado – Mojito Lite
Necesito Un Bolero – Gilberto Santa Rosa — WINNER
Último Acto – Vicentico
BEST URBAN PERFORMANCE
A Ti Te Encanta – Alexis & Fido
Una Cita (Remix) – Alkilados Featuring J Alvarez, El Roockie y Nicky Jam
Ay Vamos – J Balvin
El Perdón – Nicky Jam & Enrique Iglesias — WINNER
El Tiki – Maluma
Calentura – Yandel
Sígueme Y Te Sigo – Daddy Yankee
BEST URBAN MUSIC ALBUM
El Que Sabe, Sabe – Tego Calderón — WINNER
Farruko Presents Los Menores – Farruko
Greatest Hits Vol 1 – Nicky Jam
The Last Don II – Don Omar
Legacy: De Lider A Leyenda Tour (Deluxe Edition) – Yandel
BEST URBAN SONG
„A Ti Te Encanta” – Alexis & Fido & Juan Jesús Santana, songwriters (Alexis & Fido)
„Ay Vamos” – J Balvin, Rene Cano, Alejandro „Mosty” Patiño & Alejandro „Sky” Ramírez, songwriters (J Balvin) –WINNER
„Back It Up (Spanish Version)” – Ilya, Savan Kotecha, Pitbull & Prince Royce, songwriters (Prince Royce Featuring Jennifer Lopez & Pitbull)
„Dando Break” – Tego Calderón & Ernesto Padilla, songwriters (Tego Calderón)
„Sígueme Y Te Sigo” – Carlos Ortiz, Luis Ortiz & Daddy Yankee, songwriters (Daddy Yankee)
BEST ROCK ALBUM
Y/O – Charliepapa
La Venganza De Cucamonga – Cuca
B – Diamante Eléctrico — WINNER
Monarca – La Gusana Ciega
El Tiempo Otra Vez Avanza – NoTeVaGustar
BEST POP/ROCK ALBUM
Habla Tu Espejo – El Cuarteto De Nos
Corazones – Mikel Erentxun
Todo Es Ahora – Manolo García
Flamboyán – Camila Luna
Cama Incendiada – Maná — WINNER
Malditos Pecadores – Moderatto
BEST ROCK SONG
„Astrómetra” – Charliepapa, songwriters (Charliepapa)
„Celebración” – Daniel Aceves & JotDog, songwriters (JotDog)
„Entre La Espada y La Pared” – Adolfo Cabrales & Carlos Raya, songwriters (Fito & Fitipaldis)
„Esclavo De Tu Amor” – Cachorro López & Vicentico, songwriters (Vicentico) — WINNER
„Todo Va A Arder” – Daniel Álvarez & Juan Galeano, songwriters (Diamante Eléctrico)
BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM
Amanecer – Bomba Estéreo
Sombras De Oro – Centavrvs
Hasta La Raíz – Natalia Lafourcade — WINNER
Y La Banda Sigue – Los Auténticos Decadentes
Moctezuma – Porter
BEST ALTERNATIVE SONG
„Allí Estás” – Famasloop, songwriters (Famasloop)
„Caribbean” – Andrés Nusser, songwriter (Astro)
„Hasta La Raíz” – Leonel García & Natalia Lafourcade, songwriters (Natalia Lafourcade) — WINNER 
„No Llora” – Roberto Musso, songwriter (El Cuarteto De Nos)
„Otra Era” – Javiera Mena, songwriter (Javiera Mena)
BEST SALSA ALBUM
Son De Panamá – Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta — WINNER
Jukebox Primera Edición – Luis Enrique
Que Suenen Los Tambores – Víctor Manuelle
Son 45 – Ismael Miranda
Estaciones – Rey Ruiz
BEST CUMBIA/VALLENATO ALBUM
Por Siempre – Américo
Sencillamente –  Jorge Celedón & Gustavo García — WINNER
Sigo Invicto – Silvestre Dangond & Lucas Dangond
Al Son De Mi Corazón – Gusi
El Camino De Mi Existencia – Ivan Villazón y Saúl Lallemand
BEST CONTEMPORARY TROPICAL ALBUM
Buen Camino – Lucas Arnau
Lloviendo Estrellas – Leslie Grace
Presente Continuo – Guaco
Todo Tiene Su Hora – Juan Luis Guerra 4.40 — WINNER
Johnny Sky – Johnny Sky
BEST TRADITIONAL TROPICAL ALBUM
#SiguedeModa – Checo Acosta
Tributo A Los Compadres No Quiero Llanto – José Alberto „El Canario” & Septeto Santiaguero — WINNER
Homenaje A Tito Rodríguez – Rafael „Pollo” Brito
El Alma Del Son – Tributo A Matamoros – Alain Pérez
Locos Por El Son – Sonlokos
BEST TROPICAL FUSION ALBUM
Radio Universo – Chino y Nacho
El Mismo – ChocQuibTown — WINNER
Esa Morena – Daiquiri
The King Is Back – Juan Magan
El Día Que Vuelva – Jorge Villamizar
BEST TROPICAL SONG
„Agua Bendita” – Andrés Castro & Víctor Manuelle, songwriters (Víctor Manuelle)
„Cómo Duele El Silencio” – Edgar Barrera, Efraín Dávila, Guianko Gómez & Leslie Grace, songwriters (Leslie Grace)
„Tú Tienes Razón (Bachata)” – Gusi, songwriter (Gusi)
„Tus Besos” – Juan Luis Guerra, songwriter (Juan Luis Guerra 4.40) — WINNER
„Ya Comenzó” – Alex Cuba, Luis Enrique & Fernando Osorio, songwriters (Luis Enrique)
BEST SINGER-SONGWRITER ALBUM
Equilibrio – Santiago Cruz
Healer – Alex Cuba — WINNER
Amor Futuro – Leonel García
Este Instante – Marta Gómez
#Libre – Gian Marco
BEST RANCHERO ALBUM
Pa’ Que Sientas Lo Que Siento – Aida Cuevas
Acaríciame El Corazón – Pedro Fernández — WINNER
Mariachi Flor De Toloache – Mariachi Flor De Toloache
Alegría Del Mariachi – Mariachi Los Arrieros Del Valle
Mexicano Hasta Las Pampas 2 – Diego Verdaguer
BEST BANDA ALBUM
El Aferrado – Julión Álvarez y Su Norteño Banda
Mi Vicio Mas Grande – Banda El Recodo De Don Cruz Lizarraga — WINNER
Dejando Huella – Banda Rancho Viejo
Alucine – El Coyote y Su Banda Tierra Santa
Ojos En Blanco – La Arrolladora Banda El Limón De René Camacho
BEST TEJANO ALBUM
Tributo Al Amor y Dolor – Alazzan
Nueva Era – La Fiebre
Dueña De Mi Amor – Los Gallitos
El Ídolo De Tejas – Rubén Ramos & The Mexican Revolution
Al Fin Completa – Elida Reyna y Avante
Sentimientos – Sólido — WINNER
BEST NORTEÑO ALBUM
El Karma – Ariel Camacho y Los Plebes Del Rancho
Cruzando Territorio – La Energía Norteña
Abrázame – Pesado — WINNER
Mi Vida En Vida – Remmy Valenzuela
Levantando Polvadera – Voz De Mando
BEST REGIONAL MEXICAN SONG
„El Amor De Su Vida” – Julio Bahumea, songwriter (Julión Álvarez y Su Norteño Banda)
„Me Sobrabas Tú” – José Alberto Inzunza & Luciano Luna, songwriters (Banda Los Recoditos)
„Para Que Nunca Llores” – Raúl Jiménez E. & Chucho Rincón, songwriters (Diego Verdaguer)
„Perdí La Pose” – Espinoza Paz, songwriter (Espinoza Paz)
„Todo Tuyo” – Mauricio Arriaga, Edgar Barrera & Eduardo Murguía, songwriters (Banda El Recodo De Cruz Lizárraga) — WINNER
BEST INSTRUMENTAL ALBUM
Tema – Antonio Adolfo
Triology – Chick Corea Trio
Dr. Ed Calle Presents Mamblue – Ed Calle & Mamblue — WINNER
Brazilian Nights – Kenny G
Camino – Gustavo Santaolalla
BEST FOLK ALBUM
La Muerte Del Rucio Moro – Reynaldo Armas
Balas y Chocolate – Lila Downs — WINNER
Ayahuasca Dreams – Ciro Hurtado
Hijos De La Tierra – Los Tekis
30 Años + 5 Días – Teresa Parodi
BEST TANGO ALBUM
Aníbal Troilo 100 Años – Ariel Ardit
Piazzolla: Desde Estudios A Tangos – Octavio Brunetti & Elmira Darvarova
Homenaje A Astor Piazzolla – Orquesta Del Tango De Buenos Aires — WINNER
Bogotá – Buenos Aires – Quinteto Leopoldo Federic
Historia Del Tango – History Of Tango – Berta Rojas & Camerata Bariloche
Troilo 100 Años – Selección Nacional De Tango
BEST FLAMENCO ALBUM
Andando – Joselito Acedo
Sinergia – Argentina
Bendito – Blas Córdoba „El Kejío” & Chano Domínguez
Amar En Paz – Estrella Morente & Niño Josele
Sonetos Y Poemas Para La Libertad – Miguel Poveda
conSentido – María Toledo
Entre 20 Aguas: A La Música De Paco De Lucía – (Varios Artistas) — WINNER
BEST LATIN JAZZ ALBUM
Jazz Meets The Classics – Paquito D’Rivera — WINNER
Jazzeando – Eddie Fernández
Ayer Y Hoy – Iván „Melón” Lewis
Negroni Piano +9 – José Negroni
I Make You Want To Move – José Valentino Ruiz & The Latin Jazz Ensemble Featuring Giovanni Hidalgo
BEST CHRISTIAN ALBUM (SPANISH LANGUAGE)
Amanece – Marco Barrientos
Derroche De Amor – Alex Campos — WINNER
Voy Tras De Ti Con Todo – Emmanuel y Linda
Mujer Frente A La Cruz – Son By 4
Irreversible – Tercer Cielo
BEST CHRISTIAN ALBUM (PORTUGUESE LANGUAGE)
Da Eternidade – Fernanda Brum — WINNER
Ao Vivo – Anderson Freire
Posso Tudo Nele – Jane Gomes
Como Águia – Bruna Karla
Não Vou Desistir – Wilian Nascimento
BEST BRAZILIAN CONTEMPORARY POP ALBUM
Insano – Jamz
Músicas Para Churrasco Vol. 2 – Seu Jorge
Vida Loka – Onze:20
Dancê – Tulipa Ruiz — WINNER
Blam! Blam! – Jonas Sá
BEST BRAZILIAN ROCK ALBUM
Banda Do Mar – Banda do Mar
Insular Ao Vivo – Humberto Gessinger
Supernova – Malta
Não Pare Pra Pensar – Pato Fu
Sol-Te – Suricato — WINNER
BEST SAMBA/PAGODE ALBUM
Verde Amarelo Negro Anil – Nilze Carvalho
Herança Popular – Arlindo Cruz
Só Felicidade – Fundo de Quintal–WINNER
Em Samba! Ao Vivo – Mart’nália
Bossa Negra – Diogo Nogueira & Hamilton de Holanda
Ser Humano – Zeca Pagodinho
Sorriso Eu Gosto – Ao Vivo No Maracanãzinho – Sorriso Maroto
BEST MPB (MUSICA POPULAR BRASILEIRA) ALBUM
Meus Quintais – Maria Bethânia
Centenário Caymmi – Dorival Caymmi
Guelã – Maria Gadú
Carbono – Lenine
América, Brasil – Ivan Lins — WINNER
BEST SERTANEJA MUSIC ALBUM
Os Anjos Cantam – Jorge & Mateus
Cabaré – Leonardo & Eduardo Costa
Amizade Sincera II – Renato Teixeira & Sérgio Reis –WINNER
Bem Sertanejo – Michel Teló
Irmãos – Victor & Leo
BEST BRAZILIAN SONG
„Bossa Negra” – Hamilton de Holanda, Diogo Nogueira & Marcos Portinari, songwriters (Diogo Nogueira & Hamilton de Holanda) — WINNER
„Diz Pra Mim” – Bruno Boncini, songwriter (Malta)
„Mais Ninguém” – Mallu Magalhães, songwriter (Banda do Mar)
„Simples Assim” – Dudu Falcão & Lenine, songwriters (Lenine)
„Tudo” – Adriana Calcanhotto & Bebel Gilberto, songwriters (Bebel Gilberto)
BEST LATIN CHILDREN’S ALBUM
Chino & Nacho For Babies – Chino y Nacho
Adelante – Lucky Díaz And The Family Jam Band
Los Animales – Mister G — WINNER
De La Cuna A La Jungla – Rockcito
¡Uno, Dos, Tres, Andrés! En Español y En Inglés – 123 Andrés
BEST CLASSICAL ALBUM
Alma Brasileira – Débora Halász, Franz Halász & Radamés Gnattali; Marcelo Amaral, Debora Halász & Johannes Müller, producers — WINNER (Tie)
Dvorak-Serebrier Legends: Symphony No. 8 – José Serebrier; Chris Hazel, album producer
Piano Concerto No. 2, Op. 18 – Montero: Ex Patria, Op. 1 & Improvisations – Gabriela Montero; Jonathan Allen, album producer — WINNER (Tie)
Ritual – Fernando Otero; Brian Forbes, Fernando Otero & Ruben Parra, album producers
Ruperto Chapí: String Quartets 1&2 – Cuarteto Latinoamericano; Dan Merceruio, album producer
Works For String Orchestra – Iván Valiente; Yalil Guerra, album producer
BEST CLASSICAL CONTEMPORARY COMPOSITION
„Auschwitz (Nunca Se Olvidarán)” – Orlando Jacinto García, composer (José Serebrier Conducting The Málaga Philharmonic & The FIU Concert Choir)
„Capriccio” – Carlos Franzetti, composer (Allison Brewster Franzetti) –WINNER
„Concierto En Tango Op. 110 For Cello And Orchestra” – Miguel del Águila, composer (Joann Falletta Conducting The Buffalo Philharmonic Orchestra)
„Conexión” – Fernando Otero, composer (Fernando Otero)
„El Retrato De La Paloma” – Yalil Guerra, composer (Iván Valiente Conducting The Ensamble Solistas De La Habana)
„Trio No. 4 ‘La Noche'” – Roberto Sierra, composer (Arcos Trío)
BEST RECORDING PACKAGE
Blam! Blam! – Julia Rocha, art director (Jonas Sá
Este Instante – Natalia Ayala, Carlos Dussan Gómez & Juliana Jaramillo, art directors (Marta Gómez) — WINNER
Noel Rosa, Preto E Branco – Anna Amendola, art director (Valéria Lobão)
Tajo Abierto – Pablo González & Francisca Valenzuela, art directors (Francisca Valenzuela)
Veinte Años El Grito Después – Laura Varsky, art director (Catupecu Machu)
BEST ENGINEERED ALBUM
Astrid Asher – Salome Limón, engineer; Caco Refojo, mixer; Caco Refojo, mastering engineer (Astrid Asher)
Baile Do Almeidinha – Daniel Musy, engineer; Daniel Musy, mixer; Andre Dias, mastering engineer (Hamilton de Holanda)
Hasta La Raíz – Andrés Borda, Eduardo Del Águila, Demián Nava, Alan Ortiz Grande, Alan Saucedo & Sebastián Schunt, engineers; Eduardo Del Águila & Cesar Sogbe, mixers; José Blanco, mastering engineer (Natalia Lafourcade) — WINNER
Made In Brazil – Jonathan Allen & Rodrigo De Castro Lopes, engineers; Pete Karam, mixer; Paul Blakemore, mastering engineer (Eliane Elias)
Sintético – Otávio Carvalho, engineer; Otávio Carvalho, mixer; Felipe Tichauer, mastering engineer (Vitrola Sintética)
PRODUCER OF THE YEAR
Mario Adnet, Dori Caymmi
Aníbal Kerpel, Gustavo Santaolalla
Sebastian Krys — WINNER
George Noriega
Kenny O’brien, Manuel Quijano
Andrés Saavedra
BEST SHORT FORM MUSIC VIDEO
„Te Busqué” – Willbert Álvarez
„Ojos Color Sol” – Calle 13 Featuring Silvio Rodríguez — WINNER
„Así De Grandes Son Las Ideas” – Calle 13
„No Llora” – El Cuarteto De Nos
„Huitzil” – Porter
BEST LONG FORM MUSIC VIDEO
„Terral” – Pablo Alborán
„Loco De Amor ‘La Historia'” – Juanes — WINNER
„MTV Unplugged” – Kinky
„15” – Ara Malikian
„Último Acto” – Vicentico

Andrei Partos
Follow me
Ultimele postari ale lui Andrei Partos (vezi toate)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here