Premierul Ludovic Orban a declarat, joi seară, la Digi24, că piețele agroalimentare închise, de tip hală, cum este Piaţa Obor, se vor închide pentru cel puțin o lună, durata pe care se vor aplica noile restricții anunțate de președintele Klaus Iohannis, pentru a opri creșterea galopantă a cazurilor de coronavirus. Cel mai probabil, vor rămâne deschise doar piețele agroalimentare în aer liber, a spus Ludovic Orban.
Măsura închiderii se aplică în general târgurilor, în special piețelor închise, pieţelor agroalimentare închise, a spus Ludovic Orban răspunzând unei întrebări trimise de o telespectatoare Digi24 care a vrut să știe despre ce piețe este vorba, piețe și oboare sau târguri precum cele de Crăciun?
Deci, Piaţa Obor se închide? a fost întrebat, cu titlu de exemplu, Ludovic Orban. „Hala închisă se va închide”, a confirmat premierul.
„Acolo chiar, la Bucur Obor au fost în controale de n ori, de fiecare dată nu cred că 20% dintre cei de acolo respectau regulile – portul măştii, distanţa la statul la coadă. Pur şi simplu nu se respectă, acolo parcă e o zonă Zoster (n.r. – afecțiune provocată de un virus pe fondul unui sistem imunitar slăbit) în care… Și chiar sunt evidenţiate în analizele epidemiologilor o rată destul de mare de răspândire în pieţe, pentru că acolo e şi contactul cu banul, dai banul, îţi dă restul. Nu poţi să cumperi cu card, trebuie să dai banul cash”, a explicat premierul.
Puteți citi articolul în întregime aici: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/pietele-agroalimentare-tip-hala-cum-e-piata-obor-se-vor-inchide-ludovic-orban-acolo-parca-e-o-zona-zoster-1397268
- World Kindness Day (Ziua Mondială a Bunătății) (13.11) - noiembrie 13, 2025
- Psihologul Muzical (ediția 1204 – 8.11.2025): Carmen Trandafir și Emil Grădinescu, Top Nonconformist Cântece cu „Om, Human, Man, Homme, Uomini, Humanity, etc” în titlu - noiembrie 13, 2025
- Din jurnalul unui ninja (100): Mușchii 🙂 - noiembrie 12, 2025



































