Sanremo 2026: adunate din presă

0
381

Sanremo 2026: adunate din presăAm strâns câteva articole din presa italiană.

La Presse

Sanremo 2026, „Puține femei la Festival”: schimb de replici între o jurnalistă și Conti – Video

„Eu aleg cântecele indiferent de cine le cântă.” Aceasta este replica dată de Carlo Conti, în timpul conferinței de presă, la întrebările insistente ale jurnalistei de la Gente, Maria Elena Barnabi, privind prezența redusă a femeilor printre artiștii din Festivalul de la Sanremo. Un schimb de replici care a durat mai bine de patru minute, timp în care jurnalista a atacat: „Ai preferat mereu bărbații în locul femeilor, într-un raport de o treime.”

https://www.lapresse.it/spettacoli/2026/02/26/sanremo-2026-al-festival-poche-donne-battibecco-tra-una-giornalista-e-conti/

Sanremo 2026, Simona Ventura: „Mi-ar plăcea un festival în întregime feminin, cu bărbați în rol de asistenți”- Video

„Dacă a venit momentul pentru o direcție artistică feminină? Sunt multe colege care pot fi directori artistici, absolut da. După părerea mea, momentul a venit – de fapt, venise de mult.” Așa a declarat Simona Ventura, la marginea conferinței de presă de lansare a San Marino Song Contest.

„Mi-ar plăcea să pot realiza un proiect de Sanremo în întregime feminin – adaugă prezentatoarea – cu bărbații în rol de asistenți de scenă.” „Un nume? Toate, de pe toate posturile. Sunt multe profesioniste în toate televiziunile, care fac foarte multe lucruri”, ca dovadă că „femeile nu trebuie să se plângă, pentru că au câștigat spațiu în toate rețelele și în toate companiile”.

În acest sens, „drumul e lung și sinuos, dar am obținut deja foarte mult”. „Dacă eu aș fi numit-o pe Lollobrigida «mamă de aur»? Este mamă, am văzut că avea un copil care îi cerea atenția, a fost un moment foarte frumos”, răspunde Ventura, subliniind că „femeile sunt multitasking: sunt mame, trebuie să fie soții, câștigă medalii olimpice, conduc companii, muncesc și, uneori, mai și fac curățenie în casă”, reușind totuși „să le facă pe toate, cu mare efort”.

În cazul Lollobrigidei, „«mamă de aur», dar nu doar atât. O sportivă de nivel foarte înalt, care a adus o mulțime de medalii Italiei noastre”. Despre De Martino în rol de prezentator? „Este talentat, studios, muncește foarte bine. Nu ar fi scandalos dacă ar prezenta Festivalul de la Sanremo. Eu l-am prezentat în 2004, aveam poate 40 de ani. El are cam aceeași vârstă. Nu ar fi nimic scandalos.”

https://www.lapresse.it/spettacoli/2026/02/26/sanremo-2026-simona-ventura-mi-piacerebbe-festival-tutto-al-femminile-con-uomini-valletti/

 

Sanremo 2026, clasamentul: iată Top 5 din a treia seară

La Sanremo 2026, în primele cinci poziții dintre cele 15 piese ascultate în a treia seară a festivalului se află:

  1. Arisa
  2. Sayf
  3. Luché
  4. Serena Brancale
  5. Sal Da Vinci

Lista, prezentată în ordine aleatorie și nu în ordinea preferințelor, este rezultatul televotului și al votului juriului radiourilor.

Cum funcționează seara coverurilor

Pentru seara coverurilor de astăzi, vineri 27, cu toți cei 30 de artiști „big” în concurs alături de invitații lor, rezultatul va fi decis de toate cele trei jurii:

Televotul – 34%

Sala de Presă – 33%

Radiourile – 33%

Acestea vor desemna un câștigător, iar succesul obținut va avea o influență și asupra clasamentului final.

Cum se votează în finală

Pentru finala de mâine, sâmbătă 28 februarie, toți cei 30 de artiști „big” vor fi votați de cele trei jurii:

Televot – 34%

Sala de Presă – 33%

Radio – 33%

Clasamentul va fi stabilit prin cumularea voturilor din serile precedente. Apoi vor fi anunțate cele cinci piese cel mai bine clasate, fără a se comunica pozițiile. Ulterior, se va redeschide televotul final pentru cele cinci piese, folosindu-se același sistem de vot:

Televot – 34%

Sala de Presă – 33%

Radio – 33%

https://www.lapresse.it/spettacoli/2026/02/27/sanremo-2026-la-classifica-ecco-la-top-5-della-terza-serata/

La Repubblica

Spotify Sanremo: cea mai ascultată piesă este Fedez–Masini. Patty Pravo, în afara primelor 30

Clasamentul Top 50 Italia al platformei arată pe podium „Male necessario”, „Tu mi piaci tanto” de Sayf și „Prima che” de Nayt. Pe YouTube, cea mai ascultată și vizionată este Serena Brancale, iar la radio „câștigă” Ditonellapiaga. Dacă învingătorul de la Sanremo ar fi decis de numărul de ascultări pe Spotify, am avea deja piesa câștigătoare.

Toate cântecele din festival sunt disponibile pe platformă și ocupă masiv clasamentul, însă podiumul arată astfel: pe locul al treilea „Prima che” de Nayt, pe al doilea „Tu mi piaci tanto” de Sayf, iar pe primul loc piesa lui Fedez și Marco Masini, „Male necessario”. Urmează apoi, rând pe rând, toți ceilalți concurenți din categoria „big”, până la poziția 29, ocupată de Raf cu „Ora e per sempre”.

Iar pe locul 30? O găsim pe Angelica Bove, una dintre cele două finaliste ale secțiunii „Noi propuneri”, cu piesa „Mattone”. Dacă facem calculele, există așadar o artistă din categoria „big” care nu a intrat în top 30: Patty Pravo, cu „Opera”, clasată pe locul 35. Înaintea ei se află și alți artiști „tineri”, precum TonyPitony cu „Donne ricche” și Darkmoney de Sfera Ebbasta – care nu are nimic de-a face cu festivalul.

Și pe YouTube cum stau lucrurile? Videoclipurile prestațiilor de pe canalul oficial Rai arată că Fedez și Masini conduc cu 929 de mii de vizualizări, fiind urmați îndeaproape de Serena Brancale cu „Qui con me”, care depășește 900 de mii. Sal Da Vinci are peste 768 de mii cu „Per sempre sì”, Arisa ajunge la 400 de mii cu „Magica favola”, iar Ditonellapiaga strânge 409 mii cu „Che schifo!”.

În clasamentul Trending Music Videos de pe YouTube (Top 20) se impun deja șase videoclipuri sanremese între tendințe: pe primul loc este Serena Brancale; pe locul patru Ditonellapiaga; pe locul șase Tommaso Paradiso cu „I romantici”; pe zece Samurai Jay cu „Ossessione”; pe doisprezece Enrico Nigiotti cu „Ogni volta che non so volare”; pe paisprezece Ermal Meta cu „Stella stellina”; pe cincisprezece Nayt cu „Prima che”; pe șaisprezece J-Ax cu „Italia Starter Pack”.

https://www.repubblica.it/spettacoli/dossier/festival-di-sanremo/2026/02/26/news/spotify_sanremo_la_canzone_piu_ascoltata_e_di_fedez-masini_fuori_dai_primi_30_patty_pravo-425185884/

 

Carlo Conti minimizează eșecul Sanremo: „Audiențele scad, share-ul crește, eu continui să pedalez”

În ajunul celei de-a treia seri a Festivalului, directorul artistic comentează datele dezamăgitoare ale celei de-a doua zile de concurs. Alături de el, modelul Irina Shayk.

Încă o scădere de peste două milioane de telespectatori față de 2025: a doua seară a Festivalului a adunat 9 milioane 53 de mii de spectatori, însă share-ul a crescut cu puțin peste un punct față de debut: 59,5%.

Carlo Conti își folosește verbul preferat, „a pedala”, este într-o dispoziție excelentă și povestește: „Azi dimineață, la 9:30, mi-am pus costumul de baie și am ieșit să fac plajă”. „Scăderea era previzibilă, pentru că a doua seară scade mereu. În schimb, share-ul a crescut. Meritului nu aparține directorului artistic. De asta sunt sigur. Audiențele au scăzut și vina e a directorului artistic; share-ul a crescut și meritul nu e al directorului artistic”, ironizează el.

Explică faptul că asupra acestui Sanremo influențează mulți factori: „Vremea, meciurile și contramăsurile, roțile și contra-roțile, precum și condițiile meteo. Înțeleg de ce scade publicul din fața televizorului: căldura le place tuturor și, când e cald, oamenii vor să stea afară.” Vârfurile de audiență ale serii: în termeni de share, la ora 00:49, cu 66,1%, în timpul bisului susținut de Lillo. În valori absolute, recordul s-a înregistrat la 21:57 – 13 milioane 706 mii de spectatori – la intrarea pe scenă a actriței Pilar Fogliati.

Conti a cerut aplauze pentru Achille Lauro, pentru prestația dedicată tinerilor din Crans-Montana: „Unul dintre cele mai emoționante momente ale serii”. „Despăgubiri pentru audiențele mai scăzute față de anii trecuți? Sanremo este o mare oportunitate pentru investitorii comerciali, are cifre atât de ridicate în termeni de performanță încât investiția rămâne avantajoasă. Vorbim despre un impact foarte, foarte puternic, nu cred că există temeri din acest punct de vedere”, a declarat directorul de Divertisment Prime Time al Rai, Williams Di Liberatore.

„Festivalul”, explică el, „se confirmă într-o stare foarte bună. Datele Auditel de miercuri seara arată un festival în creștere de la prima la a doua seară, pentru că a crescut cu un punct și jumătate procentual. Importantă este și creșterea pe digital. Suntem foarte mulțumiți din punctul de vedere al cifrelor.”

https://www.repubblica.it/spettacoli/dossier/festival-di-sanremo/2026/02/26/news/carlo_conti_minimizza_il_flop_sanremo_gli_ascolti_scendono_lo_share_sale_io_continuo_a_pedalare-425185728/

 

Corriere della Sera

De la tutunul lui Fedez la produsele de beauty ale Malikai Ayane, suspiciuni de publicitate mascată la Sanremo

Între o prestație și alta a artiștilor aflați în concurs la Sanremo, apar unele suspiciuni privind publicitatea mascată. Începând cu Fedez care, după cum semnalează o notă transmisă de Uniunea Națională a Consumatorilor, „în loc să se gândească la cântat, a găsit timp să promoveze un dispozitiv pentru încălzirea tutunului, invitându-și milioanele de urmăritori la un eveniment care sponsorizează unul dintre cele mai noi branduri apărute pe piață”.

Într-un story pe Instagram, rapperul a invitat la un „meet & greet” cu un brand de stick-uri care conțin nicotină. Uniunea Națională a Consumatorilor se întreabă dacă activitatea de promovare comercială a dispozitivului nu încurajează indirect consumul de tutun, încălcând Decretul legislativ nr. 6/2016, care interzice „orice comunicare care are ca scop sau efect direct ori indirect promovarea țigărilor electronice și a recipientelor de lichid pentru reumplere”.

Totodată, organizația se întreabă „de ce artistul nu simte responsabilitatea care decurge din marea sa popularitate de a transmite mesaje pozitive și utile urmăritorilor săi, și nu dăunătoare pentru sănătatea lor”.

Codacons a atacat în schimb cazul lui Dargen D’Amico, „vinovat” că a purtat în timpul prestației sale o floare portocalie asociată cu un brand de băuturi alcoolice (fără însă vreun logo vizibil), gest util pentru a acumula puncte la Fantasanremo.

Dargen, în conferința de presă, a răspuns iritat: „Eu nu am acorduri cu Aperol. E adevărat, am purtat o floare. Îmi imaginez că, în curând, florile vor deveni proprietatea privată a companiilor. Nu știam că s-a ajuns deja acolo.” Codacons a insistat, susținând că artistul era perfect conștient de „publicitatea” pe care o făcea brandului.

Situația este diferită în cazul Malikai Ayane, care – după cum a semnalat Selvaggia Lucarelli în newsletterul său „Vale Tutto” – are o colaborare cu brandul de beauty Veralab, ce a lansat un kit de frumusețe numit la fel ca piesa ei din concurs, „Animali notturni”. Kitul este vândut online și, purtând numele cântecului, ar beneficia de o vizibilitate considerabilă tocmai datorită expunerii oferite de Rai.

https://www.corriere.it/spettacoli/festival-sanremo/26_febbraio_26/dal-tabacco-di-fedez-ai-prodotti-di-bellezza-di-malika-ayane-i-sospetti-sulla-pubblicita-occulta-a-sanremo-74ae12c4-ceaa-4412-b505-e6820add0xlk.shtml

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here