BUCHAREST MUSIC FILM FESTIVAL 2015 (19 – 28 iunie) în Piața George Enescu

0
14

BUCHAREST MUSIC FILM FESTIVAL 19 - 28 iunie10 ani de muzică apreciată internațional în 10 zile de spectacol muzical
Un festival devenit tradiție pe scena culturală a orașului, Bucharest Music Film Festival a ajuns la cea de-a X-a ediție și va celebra acest moment alături de bucureșteni în Piața George Enescu, în perioada 19 -28 iunie. Pe toată durata evenimentului, iubitorii de muzică de calitate se vor delecta cu o serie de concerte live impresionante, în cadrul cărora operele clasice vor fi puse sub semnul modernității prin interpretările contemporane ale muzicienilor.
Timp de 10 zile, scena din fața Ateneului Român va găzdui dirijori și orchestre cu renume, acompaniați de artiști cunoscuți din alte sfere muzicale precum R&B, pop și swing, transformând această ediție aniversară a festivalului într-un eveniment de neuitat. În plus, cea de-a X-a ediție a Bucharest Music Film Festival va încânta publicul bucureștean printr-un program diversificat, care, pe lângă tradiționalul repertoriu de muzică clasică, va include mai multe evenimente conexe antrenante. Pentru prima dată în istoria festivalului, copiii se vor putea bucura în diminețile de weekend de ateliere muzicale special create pentru ei, susținute de artiști cunoscuți. Tot în weekend, pasionații de dans își vor putea petrece serile pe ring, avându-i alături pe grațioșii dansatori profesioniști ai Academiei de Dans Mihai Petre.
La început de săptămână, pe 22 și 23 iunie, proiecțiile cinematografice vor aduce în Piața George Enescu producții impresionante, concerte de pe marile scene ale lumii, filmele proiectate având scop educativ. În plus, pe toată durata festivalului se va desfășura o tombolă dedicată tuturor participanților de peste 18 ani, iar în ultima seara a evenimentului se vor extrage numele norocoșilor care se vor bucura de premiile oferite de sponsorii festivalului: Eurotravel și MIO.
La ediția din acest an sunt invitate să participe ansambluri foarte cunoscute precum: Orchestra Națională Radio, Orchestra Simfonică București, Orchestra Română de Tineret, Big Band-ul Radio, Orchestra Camerata Regală, Cvartetul Artmusik, Orchestra Simfonică Surâsul Tinereții. Alături de aceste orchestre clasice, vor anima scena prin ritmuri contemporane artiști și trupe cu notorietate precum: Virgil Ianțu & Bucharest Jazz Orchestra, Monica Anghel, Luminița Anghel, Nico, Pasărea Rock, Matei Ioachimescu, George Popescu, Sergiu Cârstea și dirijorii Tiberiu Soare, Gabriel Bebeșelea, Ionel Tudor, Marius Hristescu, Andrei Tudor și Constantin Adrian Grigore.
 
Accesul la toate evenimentele din cadrul festivalului este gratuit.
 

PROGRAM BUCHAREST MUSIC FILM FESTIVAL

VINERI, 19 IUNIE

Ora 19:00
ORA DE DANS
 
Ora 20:00
BUCHAREST JAZZ ORCHESTRA
ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET
Solist: VIRGIL IANŢU
Dirijor: ANDREI TUDOR
Director muzical: SEBASTIAN BURNECI
 
 

SÂMBĂTĂ, 20 IUNIE

Ora 11:00
ATELIER DE MUZICĂ PENTRU COPII
 
La inceput muzica a fost vant
 
Despre instrumente din alte lumi, despre constructia pianului si a acordeonului
Mădălina Paşol – Pian
Fernando Mihalache – Acordeon
Adela Stan – Dan Moi (drâmbă vietnameză), Ocean Drum, Spring Thunder Drum, Butam sakura, Kalimba sansula, Koshi chime – aer
 
Ora 19:00
ORA DE DANS
 
Ora 20:00
BIG BAND-UL RADIO
Soliste: Monica Anghel, Luminiţa Anghel, Nico
Dirijor: Ionel Tudor
 
 

DUMINICĂ, 21 IUNIE

Ora 11:00
ATELIER DE MUZICĂ PENTRU COPII
Mădălina Paşol
 
Cu participarea bursierilor Institutului de Arte
 
Maria van Staden – 7 ani
W.A.Mozart – Sonatina vieneza, do major, Partea 1
J.S. Bach – Musette
 
Frederick van Staden – 10 ani
L. van Beethoven – Sonata Op. 49, sol major, Partea 1
S- Rachmaninov – Polca Italiana
 
Alexandra Gavrilă  – 15 ani
A. Skriabin – Studiul Op.8, Nr. 12
Serghei Prokoviev – Montague si Capuleti din suita Romeo si Julieta
 
Andrei Bălăşescu – 16 ani
F. Liszt – Mefisto Vals
F. Liszt – Wilder Jagd
 
Mădălina Pașol
F. Chopin – Fantaisia Impromptu Op. 66
F. Chopin – Scherzo Nr 2, Op. 35
 
Ora 19:00
ORA DE DANS
 
Ora 20:00
PASĂREA ROCK
ORCHESTRA CAMERATA REGALĂ
Dirijor: Constantin Adrian Grigore
 
 

LUNI, 22 IUNIE

SEARĂ DE FILM
Ora 18:00
Concert Martha Argerich
Durata: 62’
 
Insula Fermecată – pastișă muzicală de Handel, Vivaldi, Rameau și alții
Metropolitan Opera
Soliști: Placido Domingo, David Daniels, Danielle de Niese, Luca Pisaroni.
Dirijor: William Christie
Durata: 2h40’
 
 

MARŢI, 23 IUNIE

SEARĂ DE FILM
Ora 18:00
Lucia di Lammermoor de G. Donizetti
Metropolitan Opera
Soliști: Anna Netrebko, Mariusz Kwiecien, Piotr Beczala, Colin Lee.
Dirijor: Marco Armiliato
Durata: 2h23’
 
Otello de G. Rossini
Opernhaus Zürich
Soliști: Cecilia Bartoli, John Osborn, Javier Camarena, Liliana Nikiteanu.
Dirijor: Muhai Tang
Durata: 1h40’
 
 

MIERCURI, 24 IUNIE

Ora 20:00
Gabriela Daha – soprană
Adina Cocărgeanu – pian
Valentin Tiron – actor
 
Ora 20:30
CVARTETUL SYMPHACTORY STRINGS
Monica Bălășoiu – vioara I
Iulia Bândilă – vioara II
Iulia Răileanu – violă
Răzvan Postolache – violoncel
 
Ora 21:00
BRASS TONES QUINTET BUCHAREST
Dumitru Cernei – trompetă
Oleg Răileanu – trompetă
Cristian Borcan – corn
Alexandru Moraru – trombon
Mihai Ceascai – tubă   
 
Ora 21:30
CVARTETUL ARTMUSIK
Marius Bîclea – vioara I
Emil Stegar – vioara II
Florin Matei – violă
Dan Joițoiu – violoncel
 
 

JOI, 25 IUNIE

Ora 20:00
LES ENHARMONIQUES
Maria Indricău – pian
Anamaria Biaciu-Popa – pian
 
Ora 20:30
GRUPUL VOCAL ACAPELLA
Dirijor: George Miron
Anna Maria Maruda, Dana Caraman, Gabriela Madinca – soprane
Beatrice Vatavu, Alina Oprita – alto
Andrei Vatavu, Tudor Tanase – tenori
Razvan Soilica, Daniel Dragulin – bariton/bas
 
Ora 21:00
Matei Ioachimescu – flaut
George Popescu – chitară
 
Ora 21:30
CLAUDIA MĂRU HANGHIUC ȘI INVITAȚII SĂI
Alexandra Crăescu, Bogdan Mihai, Doina Antohi, Dana Rotaru, Alexandra Giurca, Diana Tudor, Victor Bucur, Andrei Hanghiuc
 
 

VINERI, 26 IUNIE

Ora 11:00
ATELIER DE MUZICĂ PENTRU COPII
Mădălina Paşol – Pian
Cu participarea bursierilor Institutului de Arte
 
Maria van Staden – 7 ani
H. Lemoine – Studiul Op. 37, nr. 5 in sol major
R. Schumann – Prima durere
 
Frederick van Staden – 10 ani
J.S. Bach – Inventiunea la 2 voci in fa major
Burgmüller – Studiul Perlelor Op. 100
Robert Schumann – Arabesca
 
Alexandra Gavrilă – 15 ani
F. Chopin – Studiul revolutionar, Op. 8, Nr, 12
 
Andrei Bălăşescu – 15 ani
L. van Beethoven – Sonata pastorala, Op. 28
 
Mădălina Pașol
Paul Constantinescu – Toccata
S. Rachmaninoff – 3 Preludii
 
 
Ora 19:00
ORA DE DANS
 
Ora 20:00
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: Gabriel Bebeşelea
 
 

SÂMBĂTĂ, 27 IUNIE

Ora 11:00
ATELIER DE MUZICĂ PENTRU COPII
Mădălina Paşol – Pian
Adela Stan – Dan Moi (dramba vietnameză), Ocean Drum, Spring Thunder Drum, Butam sakura, Kalimba sansula, Koshi chime- aer
 
Ora 19:00
ORA DE DANS
 
Ora 20:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ SURÂSUL TINEREŢII
Dirijor: Marius Hristescu
Solist: Sergiu Cârstea – trompetă
 
 

DUMINICĂ, 28 IUNIE

Ora 11:00
CONCERT EDUCATIV PENTRU COPII
 
CARNAVALUL ANIMALELOR – C. SAINT-SAENS
 
Adrian Despot – povestitor
Raluca Stratulat – vioară
Nicolae Tărăcilă – vioară
Iulian Popovici – violă
Cătălin Pașol – violoncel
Marius Băran – contrabas 
Grațian Papara – flaut
Alexandru Anastasiu – percuție
Adrian Duminică – clarinet
Mădălina Pașol – pian
 
Ora 19:00
ORA DE DANS
 
Ora 20:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ BUCUREȘTI
Dirijor: Tiberiu Soare
Corul Accoustic
Dirijor cor: Daniel Jinga

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here