Mâine începe RowmaniaFest. Ivan Patzaichin vă așteaptă la Tulcea

0
19

Cea de patra ediție a Festivalului Rowmania Fest începe mâine la Tulcea cu defilarea pe Dunăre a campionilor de canoe de ieri și de astăzi: Ivan Patzaichin, Toma Simionov, Vasile Dîba, mai tinerii lor colegi Liviu Dumitrascu și Victor Mihalachi (medaliați cu aur la 1000m si argint la 500m la recentele campionate mondiale de la Moscova), și tulceanul Leonid Carp, campionul european la juniori.

 
Apoi va urma un sfârșit de săptămână care reia toate momentele gustate de participanți în edițiile anterioare, și adaugă noutăți care vor pune în valoare Tulcea și potențialul său de destinație turistică.
Publicul este invitat să vâslească în canotcă (ambarcațiunea care combină caracteristicile sportive ale unei canoe cu cele ale tradiționalei lotci pescărești din lemn, proiectată sub îndrumarea lui Ivan Patzaichin), dar și să-și încerce echilibrul pe plăcile de SUP – Stand Up Paddling.
Festivalul este construit în jurul ideii de mișcare în aer liber pentru amatori, dar și de competiții sportive pentru profesioniști. Astfel, vor fi organizate Competiția Pescărească Ivan Patzaichin (pentru pescarii profesionști din localitățile din Deltă) și cea de a doua ediție a triatlonului Delta Rowmania Triathlon, care se desfășoară duminică, 31 august, pe străzile orașului.
De altfel, Tulcea va fi luată la pas de echipele care se vor înscrie în quest-ul urban « Descoperă Tulcea », o competiție surpriză, care va dura 2 zile. Alte noutăți față de anii trecuți: concerte de pian, de muzică clasică la Teatrul Jean Bart, și de jazz pe scena de pe Faleză; un târg de meșteșugari tradiționali și ateliere pentru copii; trei expoziții de fotografie, pe Faleza Dunării și la Teatrul Jean Bart, precum și o sesiune de întrebări și răspunsuri ce va urma proiecției de film „București, unde ești?” din seara zilei de sâmbătă. Va fi prezent pentru a răspunde întrebărilor publicului tulceanul Gabi Basalici, editorul filmului.
Din program nu lipsesc activitățile deja consacrate: competiții de vâslit pe Dunăre și pe lacul Ciuperca, concerte live, proiecții de film în aer liber la Piața Civică, o dezbatere pe tema dezvoltării durabile a Deltei și comunităților județului Tulcea, defilarea cailor de rasă din seara de deschidere și Spectacolul comunităților locale elene și turce.
Trupele prezente în serile de rock ‘n row sunt nume sonore, dar și tineri în ascensiune: Byron, Celelalte Cuvinte, Robin And The Backstabbers, Pasărea ROCK, Zephir, Zona Zero, Victor Solomon & Florian Stoica (CONEXIUNI), Cristi Minculescu & Nuțu Olteanu – Super Grup.
 
Evenimentul este organizat de Asociaţia Ivan Patzaichin – Mila 23.
 
 

Program:

 

Vineri, 29 august

 
Deschiderea oficială a festivalului (Faleză-Ponton)
 
19:00 19:30                Defilarea cailor de rasă ai Clubului Hipic Real Racing din Tulcea (Faleză)
 
19:00 20:00                Intermezzo – Jazz Duo – Harcsa Veronika și Gyémánt Bálint (Faleză- Scenă)
 
20:00 – 20:30                Parada campionilor olimpici români ai sportului cu vâsle, pe Dunăre – Ivan Patzaichin, Vasile Dîba, Toma Simionov, Liviu Dumitrescu, Victor Mihalachi și Leonid Carp alături de SupAcademy și sportivi ai CSM Danubius.
Cuvânt de deschidere (Faleză-Ponton)
 
20:30 – 23:00                Concerte Rock`n Row (Faleză- Scenă)
                                          Byron
Celelalte Cuvinte

 
Delta Dunării, perspective noi – expoziție de fotografie Rewilding Europe și WWF-România (Faleză)
Blue Danube / Green Delta – expoziție de fotografii realizate de Dragoș Lumpan (Faleză)

 

 

Sâmbătă, 30 august

 
10:00 – 10:30                Deschiderea oficială a Târgului Artizan Eco Delta (Faleză)
Participă organizații nonguvernamentale, producători și meșteșugari tradiționali din comunitățile din Delta Dunării.
Târgul va fi deschis în perioada 30 – 31 august, 10:00-18:00 și va avea inclusiv ateliere educative pentru copii
 
10:30 11:30                Concert de Fanfară – Muzica Reprezentativă a Forțelor Navale (Faleză-Ponton)
 
10:30                              Descoperă Tulcea Quest – lansarea concursului de aventură urbană (Faleză)
Concursul se desfășoară timp de 2 zile, în perioada 30-31 august
 
11:30 12:30                Competiţia pescărească “Ivan Patzaichin” – concurs de vâslit în canotcă, pe Dunăre, între echipe de pescari din localităţile Deltei
(Plecare: Faleză Ponton, Startul: Mila 36, Sosire: Faleză Ponton)
 
12:30 13:00                Festivitatea de premiere a câştigătorilor Competiţiei “Ivan Patzaichin”  (Faleză-Scenă)
 
13:30 – 17:30                Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 locuri – COMPETIȚIE ECHIPE TULCEA (lac Ciuperca)
12:00 – 13:30 – înscrierea echipelor, completarea declarațiilor pe proprie răspundere, acomodarea cu ambarcațiunile
13:30 – 13:35 –  ședința tehnică, tragerea la sorți
13:35 – START concurs (serii de câte 3 echipe, semifinale, finala)
 
16:00 – 18:00                Întâmpinarea participanţilor la Tour International Danubien (TID) (Faleză – Ponton)
                                                Peste 100 de participanți la TID sosesc sâmbătă la Tulcea. De aici vor pleca în cea mai spectaculoasă etapă din tur (Tulcea / Murighiol / Sfântu Gheorghe). TID este un proiect internaţional demarat acum 58 de ani. Echipe din ţările riverane Dunării şi din alte colţuri ale lumii vâslesc aproximativ 2516 km, de la izvoare până în Deltă.
 
17:30 – 18:00                Spectacolul Comunităţilor Locale – Moment artistic cu Ansamblul „Odyssea” al Tineretului Elen Tulcea (Faleză-Scenă)
Promovarea diversităţii etnice, lingvistice şi culturale din Dobrogea de Nord.
 
18:00                               Festivitate de premiere (Faleză – Scenă)
Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 (Competiţia Tulcea)
Tour International Danubien (TID)
 
19:00 – 20:30                Vernisajul expoziţiei de fotografie Bridges – Ages – Budapest (Teatrul Jean Bart)
Expoziție itinerată de Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucureşti
Concert de pian
Kira Frolu: Piotr Ilici Ceaikovski – Variațiuni în Fa Major, Franz Liszt – Studiu de concert nr. 3
Radu Prisada: Franz Liszt – Studiul Harmonies du soir | Sigismund Toduta – Passacaglia și Maurice Ravel – Sonatina partea I
 
Vin d’honneur
 
20:00 – 23:00                Concerte Rock n` Row (Faleză-Scenă)
                                          Robin And The Backstabbers
Pasărea ROCK
 
21:00 – 23:00            Proiecţie de film și Q&A (Piaţa Civică)
                                          București, unde ești? (România, 2014, 76’, documentar, Regia: Vlad Petri). Proiecția va fi urmată de o sesiune de întrebări și răspunsuri, în prezența editorului Gabi Basalici.
Bridges – Ages – Budapest Expoziție itinerantă de fotografie – povestea și istoria podurilor din Budapesta, din 1790 pînă în zilele noastre (Teatrul Jean Bart)
Expoziția de fotografie va fi deschisă în perioada 30 august – 15 septembrie 10:00-18:00

Duminică, 31 august

 
07:00 – 14:00                Delta Rowmania Triathlon, parte a Circuitului Național de Triatlon (Lac Ciuperca)

       (înot – Lacul Ciuperca, traseu bicicletă & alergare – Străzile Isaccei, Unirii, Babadag, Faleză)

                                          07:00 – 08:30 ridicarea kiturilor de participare
08:30 – 08:45 şedinţa tehnică
09:15 start MiniTRI, Supersprint și Ștafeta în Familie
10:00 start Sprint, Olimpic, Ștafeta Olimpică
16:00 festivitatea de premiere
 
12:00 – 13:30                Masă rotundă / dezbatere Soft mobility – Sustenabilitatea transportului și turismului de-a lungul Dunării (Hotel Esplanada)
 
14:00 – 15:30                Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 – FINALA NAȚIONALĂ (lac Ciuperca)
13:00 – 14:00 – înscrierea echipelor, acomodarea cu ambarcațiunile
14:00 – 14:15 – ședința tehnică, tragerea la sorți
14:30 – START concurs serii de câte 3 echipe
 
16:00 – 17:30                Festivitate de premiere (Faleză-Scenă)
Delta Rowmania Triathlon
Descoperă ROWmania – Concurs național de vâslit în canotci de 10+1
Descoperă Tulcea Quest concurs de aventură urbană
 
17:30 – 18:00                Spectacolul Comunităţilor Locale – grup de dans TUNA (Dunăre) și grup vocal KAYNANALAR (Soacrele) / Uniunea Democrată Turcă din România – Filiala Tulcea
Promovarea diversităţii etnice, lingvistice şi culturale din Dobrogea de Nord (Faleză-Scenă)
 
19:00 – 23:00                Concerte Rock`n Row (Faleză-Scenă)
Zephir
                                          Zona Zero
                                          Victor Solomon & Florian Stoica (CONEXIUNI)
                                          Cristi Minculescu & Nuțu Olteanu Super Grup
                                               
21:00 – 22:30                Proiecţie de film (Piaţa Civică)
Marfa și banii (România, 2001, 90’, dramă, Regia: Cristi Puiu)
 
 

Luni – joi, 1 – 4 septembrie – Experimentarea turismului lent, în canotci de 2 sau 11 locuri

 
Etapa “Delta„ din Tour International Danubien (TID)
 
Tur-maraton de la Tulcea la Marea Neagră, în canotci, alături de convoiul TID.
 

Luni, 1  septembrie

 

Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcursi
MURIGHIOL – km 64 – (D) – 54/37* km/zi

 

Marţi, 2  septembrie

 

Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcursi
SF. GHEORGHE – km 4 – (S) – 60/44* km/zi

 

Miercuri, 3  septembrie

 

Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcursi
INSULA SACALIN/MAREA NEAGRA – 8km/zi

 
Petrecerea de închidere oficială TID 2014 la Sf. Gheorghe
 

Joi, 4  septembrie

 
ora 7:00 – Plecarea cu vaporul înapoi către Tulcea
 
* în funcţie de traseul ales
 

Follow me
Ultimele postari ale lui Andrei Partos (vezi toate)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here