Premiile Naţionale UCIN – NOMINALIZĂRI

0
31

Gala Premiilor Nationale UCIN 2015Uniunea Cineaştilor din România şi echipa organizatorilor Galei Premiilor Naţionale UCIN vă prezintă nominalizările la Premiile Naţionale UCIN , care au rezultat în urma jurizării pe criterii artistice, estetice şi profesionale a filmelor înscrise în concurs:

 
 
Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor din România:
– Quod erat demonstrandum ( Q.E.D .)
– Closer to the Moon
 
Premiul pentru regie:
– Nae Caranfil – Closer to the Moon
– Andrei Gruzsniczki – Quod erat demonstrandum ( Q.E.D .)
– Nicolae Mărgineanu – Poarta Albă
 
Premiul pentru scenariu:
– Nae Caranfil – Closer to the Moon
– Andrei Gruzsniczki – Quod erat demonstrandum ( Q.E.D .)
– Andrei Gheorghe şi Bogdan Ivaşcu – Planşa
 
Premiul pentru imagine:
– Vivi Drăgan Vasile – Quod erat demonstrandum ( Q.E.D .)
– Marius Panduru – Closer to the Moon
– Sorin Drăgoi – Cripta
 
Premiul pentru costume:
– Oana Păunescu – Kyra Kyralina
– Svetlana Mihăilescu – Quod erat demonstrandum ( Q.E.D .)
– Doina Levintza – Closer to the Moon
 
Premiul pentru scenografie:
– Cristian Niculescu – Closer to the Moon
– Dan Toader – Kyra Kyralina
– Dumitru Nicodim – Poarta Albă
 
Premiul pentru interpretare feminina:
– Clara Vodă – personajul Dana – Noaptea vine în India
– Victoria Cocias – personajul Helga – O poveste de dragoste,Lindenfeld
– Olimpia Melinte – personajul Anda – Planşa
 
Premiul pentru interpretare masculina:
– Silvian Vâlcu – personajul Alex – Planşa
– Sorin Leoveanu – personajul Sorin Pârvu – Quod erat demonstrandum ( Q.E.D .)
– Florin Piersic jr. – personajul Alecu Voican – Quod erat demonstrandum ( Q.E.D .)
 
Premiul pentru montaj:
– Dana Bunescu – Quod erat demonstrandum ( Q.E.D .)
– Nita Chivulescu – Doar cu buletinul la Paris
– Robert Kallos – „Vama Veche Veche” , „Canalul”
– Cătălin Cristuţiu – Closer to the Moon
 
Premiul pentru coloana sonoră:
– Titi Fleancu, Florian Ardelean, Florin Tăbăcaru – Quod erat demonstrandum
( Q.E.D .)
– Mihai Orăşanu – Cripta
– Răzvan Ionescu – Canalul
 
Premiul pentru muzica originală:
– Paul Ilea – Planşa şi pentru Shakespeare By & By Căciuleanu
– Vlaicu Golcea – Tezaurul României de la Moscova. Inventarul unei istorii de 100 de ani
– Ştefan Elefteriu – Remember Dumitru Capoianu
 
Premiul pentru film documentar:
– Alexander Nanau – Toto şi surorile lui
– Marian Voicu – Tezaurul României de la Moscova. Inventarul unei istorii de 100 de ani
– Răzvan Georgescu – Paşaport de Germania
 
Premiul pentru film de animaţie:
– Ion Truică – Obeliscul
– Ştefan Morozan – Lecţia despre cerc
– Alexandra Botău – Lucky
 
Premiul pentru film de televiziune:
– Tudor Chirilă – Vama Veche Veche
– Sinisa Dragin – Pădurea
– Ruxandra Ţuchel – Sub cerul înstelat
 
Premiul pentru scurt-metraj de fictiune:
– Adrian Sitaru – Excursia
– Radu Jude – Trece şi prin perete
– Andrei Creţulescu – Kowalski
 
Premiul pentru machiaj:
– Laura Ozier – Closer to the Moon
– Miruna Panaitescu, Dana Angelescu, Adelina Popa – Quod erat demonstrandum
( Q.E.D .)
– Dana Buşoiu – Kyra Kyralina
 
Premiul pentru cea mai buna cascadă:
– Ion Caragea
– Valentin Vasilescu
 
Premiul pentru Opera Prima:
– Andrei Gheorghe – Planşa
– Daniel Djamo – Un ultim an în 114 minute
– Cristian Bota pentru rolul din filmul „Poarta Albă”
 
Totodată, Preşedintele Uniunii Cineaştilor din România, va acorda unui număr de cinci mari personalităţi ale cinematografiei române, Premiul Academic şi Trofeul Uniunii Cineaştilor din România pentru întreaga activitate: Ecaterina Oproiu, Lucia Hossu-Longin, D.R.Popescu, Stere Gulea, Radu Gabrea.
Vom reveni în viitorul comunicat de presă cu informaţii despre desfăşurarea evenimentului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here