Revolver Golden Gods are loc pe 23 aprilie la Los Angeles – NOMINALIZĂRI

0
29

Gala REVOLVER GOLDEN GODS AWARDS SHOW presented by Epiphone are loc pe 23 aprilie în Club Nokia din Downtown Los Angeles. Evenimentul va fi prezentat de Orianthi și Richie Sambora. Show-ul durează 4 ore și va fi transmis live VH1 (poate fi urmărit și pe site-ul www.vh1.com). De asemenea, gala va fi înregistrată, iar VH1 Classic va difuza varianta editată, de 90 de minute, pe 24 mai.
 
Joan Jett va cânta în cadrul Galei și va intra în istorie, fiind prima femeie care primește un trofeu Golden God. Și Axl Rose va urca pe scenă pentru un moment artistic, liderul formației Guns N Roses va primi premiul “RONNIE JAMES DIO LIFETIME ACHIEVEMENT”.
În cadrul Galei vor mai cânta printre alții: Korn, A Day To Remember, Zakk Wylde, The Pretty Reckless.
 
Nominalizații ediției din 2014 sunt:
 
Album of the Year

  • Avenged Sevenfold, Hail to the King
  • Black Sabbath, 13
  • Five Finger Death Punch, The Wrong Side of Heaven and the Righteous Side of Hell, Volume 1 and 2
  • Korn, The Paradigm Shift
  • Queens of the Stone Age, …Like Clockwork
  • Volbeat, Outlaw Gentlemen & Shady Ladies

Best Vocalist

  • Jeremy McKinnon (A Day to Remember)
  • M. Shadows (Avenged Sevenfold)
  • Ivan Moody (Five Finger Death Punch)
  • Papa Emeritus II (Ghost B.C.)
  • Jonathan Davis (Korn)
  • Josh Homme (Queens of the Stone Age)

Dimebag Darrell Best Guitarist(s)

  • Jerry Cantrell (Alice in Chains)
  • Synyster Gates & Zacky Vengeance (Avenged Sevenfold)
  • Tony Iommi (Black Sabbath)
  • John Petrucci (Dream Theater)
  • Zoltan Bathory & Jason Hook (Five Finger Death Punch)
  • Munky  & Head (Korn)

Paul Gray Best Bassist

  • Johnny Christ (Avenged Sevenfold)
  • Geezer Butler (Black Sabbath)
  • Chris Kael (Five Finger Death Punch)
  • Rex Brown (Kill Devil Hill)
  • Fieldy (Korn)
  • Emma Anzai (Sick Puppies)

Best Drummer presented by Razor & Tie

  • Arin Ilejay (Avenged Sevenfold)
  • Brad Wilk (for his work with Black Sabbath)
  • Vinnie Appice (Kill Devil Hill)
  • Matt Halpern (Periphery)
  • Chris Adler (for his work with Protest the Hero)
  • Mike Portnoy (The Winery Dogs)

Best Live Band

  • The Dillinger Escape Plan
  • Gojira
  • Lamb of God
  • Mötley Crüe
  • Slayer
  • Rob Zombie

Song of the Year presented by Randall Amplifiers

  • Alice in Chains, “Hollow”
  • Avenged Sevenfold, “Hail to the King”
  • Bring Me the Horizon, “Shadow Moses”
  • Five Finger Death Punch, “Lift Me Up”
  • Of Mice & Men, “You’re Not Alone”
  • The Pretty Reckless, “Going to Hell”

Best Film & Video presented by Eagle Rock Entertainment

  • Behemoth, “Blow Your Trumpets Gabriel”
  • Huntress, “Zenith”
  • Lamb of God, As the Palaces Burn
  • Metallica, Through the Never
  • Motionless in White, “America”
  • Pierce the Veil, This is a Wasteland

Best New Talent presented by Victory Records

  • Deafheaven
  • Heaven’s Basement
  • Issues
  • Scar the Martyr
  • Twelve Foot Ninja
  • ††† (Crosses)

Comeback of the Year

  • Black Sabbath
  • Carcass
  • Deep Purple
  • Nine Inch Nails
  • Queens of the Stone Age
  • Suicidal Tendencies

Most Metal Athlete

  • Tony Alva (skateboarder)
  • Grant Balfour (MLB)
  • Josh Barnett (mixed martial artist, UFC)
  • Stephen Curry (Golden State Warriors, NBA)
  • Derek Garland (Metal Mulisha, motocross)
  • Tuukka Rask (Boston Bruins, NHL)

Most Dedicated Fans

  • A Day to Remember
  • Avenged Sevenfold
  • Five Finger Death Punch
  • Of Mice & Men
  • The Pretty Reckless
  • Slayer

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here