Premiile UCIN 2021 – Lista căștigătorilor

0
176

Premiile UCIN 2021 - Lista căștigătorilorAflată la a 49-a ediție, Gala UCIN a sărbătorit împreună cu breasala și cu invitații săi, cei 50 de ani de la înființarea acesteia, odata cu centenarul Operei Naționale București. S-au trecut în revistă nominalizările producțiilor anului 2020 care s-au înscris la concursul anual UCIN care recompensează în fiecare an câștigătorii stabiliți de către un juriu ales.

Și anul acesta, decernatori de seamă din mai multe domenii de activitate au acceptat invitația de a participa la evenimentul susținut la și împreună cu Opera Națională București în data de 20 septembrie 2021: Marcel Iureș și Adriana Trandafir, Rodica Mandache, Tora Vasilescu și Răzvan Theodorescu, Carmen Tănase și Constantin Cotimanis, Ștefan Velniciuc, Marius Vizante și Bogdana Darie, Adrian Nartea, Doina Levintza, Laura Coșoi, Oana Sârbu, Răzvan Simion, Ilinca Vandici, Toma Enache, Viorica Petrovici, Dana Duma și Angelo Mitchievici, Răzvan Gogan și Adrian Paduraru în calitate de reprezentant al Ministerului Culturii.

Totul a început cu primirea invitaților pe covorul roșu unde s-au făcut poze, s-au dat interviuri, ne-am bucurat de câteva clipe de socializare la un pahar de șampanie. După întălnirea puțin prelungită, a început spectacolul care a fost condus de către artista internațională Iulia Vîntur împreuna cu Domnul Președinte al UCIN Laurențiu Damian, iar orchestra Operei Naționale de către Directorul și Dirijorul său, Daniel Jinga.

Ca orice show care se respectă, Gala UCIN a încercat să combine suspansul creat de decernarea de premii cu plăcerea de a asculta si de a viziona momente speciale: cuplul Aurelian Temișan și Nico a interpretat o melodie reorchestrată din coloana sonoră a filmului românesc de comedie cu cel mai mare succes la public „ A doua cădere a Constantinopoului”, actorul Radu Gheorghe ne-a amuzat teribil cu numarul său de pantomimă realizat împreună cu orchestra Operei, Ozana Barabancea a intrepretat melodia „Si daca…”, impresionându-ne cu puterea și acurațea vocii sale, iar Ovidiu Niculescu a făcut trecerea în atmosfera de cocktail interpretând o melodie de-a sa reorchestrată, „ 1000 de pahare”. Și pentru că evenimentul s-a desfășurat la Opera Națională, un număr de balet era un „must”. Balerinele Maria Mija, Sara Mateescu și Rebecca Rudolf, eleve în cls. a XIIa a Liceului de Coregrafie Floria Capsali din București și pregătite de Doamna Diana Mateescu, au dansat un fragment din „Carmen” de G. Bizet.

Premiile UCIN ale anului 2020 sunt:

  1. 1. Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor Malmkrog, regia Cristi Puiu
  2. Premiul Special al Juriului
    colectiv, regia Alexander Nanau
  3. Premiul pentru regie „Lucian Pintilie”
    Dan Chișu pentru filmul 5 minute

  4. Premiul pentru scenariu
    Radu Jude, Gianina Cărbunariu pentru filmul Tipografic majuscul

5.Premiul pentru imagine
Tudor Vladimir Panduru pentru imaginea filmului Malmkrog

  1. Premiul pentru montaj

Letiția Ștefănescu pentru filmul 5 minute

  1. 7. Premiul pentru interpretare feminină rol secundar
    Irina Rădulescu pentru rolul Ana din filmul Urma
  2. 8. Premiul pentru interpretare masculină principal
    Mihai Călin pentru rolul Nicu Holban din filmul 5 minute
  3. 9. Premiul pentru interpretare feminină rol principal

Maria Popistașu pentru rolul Eli  din filmul Kaimos

  1. 10. Premiul pentru interpretare masculină rol secundar
    Istvan Teglas pentru rolul Istvan din filmul Malmkrog

11.Premiul pentru coloana sonoră

Alexandru Dumitru pentru filmul Urma

12.Premiul pentru muzica originala „Adrian Enescu”

Marius Leftărache, Matei Stratan, Cristina Chiosea pentru filmul Urma

  1. 13. Premiul pentru costume
    Oana Păunescu pentru filmul Malmkrog
  2. 14. Premiul pentru decor
    Cristina Barbu pentru filmul Malmkrog
  3. Premiul pentru scurt metraj de ficţiune

Ana Pasti pentru filmul În noapte

16.Premiul pentru film documentar – Ex-aequo

Acasade Radu Ciorniciuc

si

Lemn de Monica Lăzurean Gorgan, Michaela Kirst, EbbaSinzinger

  1. Premiul pentru film de animație

Radu Gaciu, filmul Moartea și cavalerul

  1. Premiul pentru film de televiziune – Ex-aequo

Cornel Mihalache  pentru  filmul Cine ești tu, Cătătlina? – Ecaterina Teodoroiu

si

Andreea Știliuc  pentru filmul Miluță Gheorghiu

  1. Premiul Opera Prima „Alexandru Tatos”

Acasă de Radu Ciorniciuc

  1. Premiul Speranțe cinematografice

Doi fără de Miruna Minculescu

Mențiuni ale juriului au fost acordate:

 

  • Cătălin Apostol pentru filmul ”Granița morții”
  • Bogdan Naumovici pentru filmul ”Zimnicea”
  • Anca Pop (in memoriam) in ”Ivana cea groaznică”

Premiul Uniunii Cineaștilor   Cristian  Radu NEMA      pentru volumul  ”Sergiu Nicolaescu-Un destin pentru România”

Mențiune  speciala –     Ileana Perneș Dănălache  pentru volumul Artiștii, urme pe nisipul timpului

 

Premiul Președintelui Uniunii Cineastilor   –     Andras Demeter  pentru remarcabilele spectacole cinematografice

ale Casei de producție  TVR

„O carte care valorează cât un Premiu Academic” – Rodica Mandache pentru cartea „Ovidiu Iuliu Moldovan”

Premiile ACADEMICE  si Trofeul Uniunii Cineastilor  au fost acordate pentru:

Margareta Pâslaru, Dorel Vișan, Dana Duma.

Diploma de Excelență:    Dumitru MURARIU

Premiile Asociației criticilor si filmologilor din cadrul UCIN:  Călin Boto,

Premiul Ion Cantacuzino

pentru  publicistică cinematografică

pentru calitatea articolelor publicate

în revistele „Film” , ”Film menu” , ”Arta”

și pe platformele online Aarc și filmsinframe

si  Anda Ionaș.

Premiul George Littera

pentru carte de film

doamnei Anda Ionaș

pentru volumul “Adaptarea cinematografică a operelor literare”

Gala Premiilor UCIN 2021 este un eveniment organizat de Uniunea Cineaștilor din România în parteneriat cu Centrul Național al Cinematografiei, proiect finanțat de Ministerul Culturii, Institutul Cultural Roman, DACIN SARA, UPFAR ARGOA, producător Young Friends Company si Asociația Mapamond.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here